Leniwe z ziemniakami i serem
Rewelacyjne, banalnie proste i szybkie w przygotowaniu kluski leniwe z wędzonym twarogiem. Bardzo lubię takie szybkie kluski i nie jestem w tym odosobniona. My Polacy jak i nasi sąsiedzi z prawej czy lewej strony kochamy wszelkie kluski. Takie kluski z wędzonym twarogiem, możesz zrobić w formie kopytek, jak i kluski łyżką kładzione. To zależy czy masz dużo czasu czy mało. Podpowiem Ci także, jak zrobić mięciutkie leniwe i jak gotować aby się nie rozpadały.
Leniwe ruskie z twarogiem
Pierogi leniwe z ziemniakami to bardzo stary przepis, Babci leniwe były z sera wiejskiego robionego na węglowej kuchni, często był dodawany jeszcze ciepły do zimnych ziemniaków. To była biedna wersja klusek i nazywały się ruskie kopytka, na bogato był tylko twaróg, jajko i mąka.
Zapraszam na przepis 🙂
Leniwe z wędzonym twarogiem i ziemniakami przepis
gotowane ziemniaki 500 g
twaróg wędzony 200 – 250 g
jajko 1 sztuka
mąka pszenna 0,5 szklanki
mąka ziemniaczana 2 – 3 łyżki
prażona cebulka 3 łyżki
słonina 50 – 80 g
Kluski ruskie z serem wędzonym jak zrobić
Szklanka standard 250 ml.
Najlepsze na wszystkie kluski są ziemniaki typu C przeznaczone na wszelkie kluski, do gotowania itp. Z sałatkowych też zrobić kluski, ale one nie będą już tak mięciutkie. Kluski z mniejszą zawartością skrobi są bardziej wilgotne i potrzebują więcej mąki, a co za tym idzie wychodzą twardsze.
Kopytka z wędzonym twarogiem tak samo jak z twarogiem czosnkowym czy zwykłym robi się tak samo.
Twaróg rozgnieć widelcem na w miarę gładką masę.
Zimne ziemniaki przeciśnij przez praskę wprost do twarogu, dodaj jajko, łyżką mąki ziemniaczanej, całą pszenną i zagnieć ciasto. Jeżeli chcesz zrobić takie bardzo klasyczne ruskie kopytka, dodaj także 2 – 3 łyżki prażonej cebuli. Może też ją pominąć i posypać gotowe kluski na talerzu, lub całkowicie pominąć.
Ciasto wyrabiaj bardzo krótko, byle się mąka wchłonęła. W takich kluskach masz tą zależność, że czym dłużej wyrabiasz, tym ciasto się robi rzadsze i potrzebuje więcej mąki.
Dekę oprósz mąką ziemniaczaną ( zostały Ci 2 łyżki), oderwij 1/3 ciasta, uformuj wałek na desce z mąką. A następnie pokrój pod skosem 2 – 3 cm kluseczki.
W garnku zagotuj 2 litry wody z 1 płaską łyżką soli. Możesz ale nie musisz dodać 1 łyżkę oleju, wtedy kluski gdy podpłyną do góry lekko się nim pokryją i nie będą się sklejać.
Gdy woda zawrze, drewnianą łyżką zrób w wodzie wirek i wrzucaj kluski partiami ( z tych składników na 3 tury). Gotuj bardzo wolno od momentu gdy wszystkie wypłyną na wierzch 2 – 3 minuty.
Jeżeli chcesz zrobić szybszą wersję czyli ruskie łyżką kładzione, zagotuj wodę jak ww. Łyżkę maczaj we wrzątku nabieraj 1/2 łyżki ciasta i zanurzaj ją w wodzie, aby ciasto spadło i tak aż do wyczerpania składników. Jeżeli widzisz, że w garnku ciasto, poczekaj i gotuj turami.
Żadnych klusek nigdy nie gotuj pod przykryciem ani na ostrym ogniu. Ciśnienie jakie powstaje w garnku zwyczajnie rozrywa kluski, a ostro wrząca woda tnie je jak nożem.
Wyjmuj łyżką cedzakową na talerz, rozkłada pojedynczo, podawaj ze skwarkami, prażoną cebulką. Sprawdza się także kwaśna śmietana i dla bardziej wybrednych, szukających nowych smaków sos czosnkowy. 😋
Jeżeli lubisz Babcine przepisy, takie ze starej kuchni, przepisy sprawdzone, proste i tanie wejdź i zobacz: góralskie haluszki z twarogiem, kluski z kapusty inaczej kluski żydowskie, oraz stalowe łyżką kładzione.
Więcej inspiracji na różne kluseczki znajdziesz wchodząc w kategorię kluski. Powodzenia i Do Miłego 👋
Brak komentarzy