Chleb Pieczywo

Pyszny chleb świąteczny

23 stycznia 2020
 Pyszny chleb świąteczny

 

 Pyszny chleb świąteczny

Smaczny, puszysty, efektowny  domowy chleb świąteczny.  Ten pyszny chleb w dwóch smakach idealnie pasuje na świąteczny stół.  Świąteczny chleb zrobi wrażenie nie tylko na domownikach, ale także na niejednym gościu. Chleb z mąki pełnoziarnistej i biały chleb z makiem, te dwa smaki w jednej formie. Zapewniam, że taki chleb na świątecznym stole wzbudzi większe zainteresowanie niż mięsa czy ciasta świąteczne.

Święta Bożego Narodzenia, Wielkanoc przy okazji domowych wypieków warto i sięgnąć po sprawdzony przepis na chleb domowy. Przepis na chleb świąteczny może wydać się skomplikowany, ale to nic trudnego. Wystarczy zarobić ciasto drożdżowe na chleb z dwóch mąk.  Chleb jest puszysty z chrupiącą skórką.

 

Zapraszam na przepis. 🙂

 Pyszny chleb świąteczny

Pyszny chleb świąteczny

 Pyszny chleb świąteczny przepis

Jasne ciasto:

250 g mąki pszennej typu 500 – 550

110 g mąki żytniej

220 mil ciepłej wody

13 g drożdży

0,5 łyżeczki cukru

2 łyżki oleju

płaska łyżeczka soli

Ciemne ciasto:

460 g mąki razowej pszennej 

350 mil ciepłej wody

20 g drożdży

0,5 łyżeczki cukru

płaska łyżeczka soli

2 łyżki oleju

Oraz:

1/3 szklanki wody

łyżeczka mąki żytniej

sezam i mak

 Pyszny chleb świąteczny

 Pyszny chleb świąteczny jak zrobić 

Mąki umieszczamy w misce, dodajemy sól i dokładnie mieszamy. Drożdże z cukrem rozprowadzamy w ciepłej ( nie za gorącej) wodzi i jak się rozpuszczą, robimy w mące dołek i wlewamy. Przykrywamy folią, ręcznikiem i zostawiamy aż zaczną pracować.

Tak samo postępujemy z drugim ciastem. Gdy zacznie się pienić dodajemy olej  i zarabiamy ciasto, aż do połączenia składników. Ponownie przykrywamy i zostawiamy do wyrośnięcia. Naczynie żaroodporne  (u mnie 30 x 20) smarujemy olejem i wysypujemy mąką żytnią.

Ciasto po wyrośnięciu wyrabiamy do czystej ręki. Z obu wyrobionych ciast formujemy wałki jednakowej długości i skręcamy je razem.

Przekładamy do naczynia, smarujemy wodą z mąką, przykrywamy i zostawiamy do ponownego wyrośnięcia, nie dłużej niż 40 minut.

I znów na wierzch glazura, sezam i mak. Pieczemy pod przykryciem w 220 stopniach około 40 minut, zdejmujemy i dopiekamy jeszcze z 15 min. Po wyjęciu z piekarnika czekamy chwilę i wyciągamy z formy, układamy na kratce, aby nam się nie odparował.

Pyszny delikatny biały chleb i charakterny ciężkawy ciemny, to tandem godny każdego śniadania. 😊

 Pyszny chleb świąteczny

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz