Domowe Wędliny Wieprzowina

Jak zrobić białą kiełbasę

10 marca 2020
Jak zrobić białą kiełbasę

Jak zrobić białą kiełbasę

Biała kiełbasa, prosta i smaczna, domowa wędlina. Jak zrobić białą kiełbasę? To nic trudnego, prosty przepis na domową wędlinę.  Biała kiełbasa z piekarnika czy z wody, mielona na drobno lub siekana grubiej. Taka wędlina to domena Polaków. W handlu mamy dużą ofertę białych kiełbas, jednak tych dobrej jakości jest mało. Unikaj jasnej, różowej wędliny, dobra wędlina powinna być lekko szara tak jak mięso po ugotowaniu.

Wielkanoc, żurek z kiełbasą, biała kiełbasa z chrzanem i wiele innych przysmaków i okazji. Na Blogu znajdziesz wiele pomysłów na domową wędlinę.  Domowa biała kiełbasa na grilla, nie ma sobie równych. Jak zrobić białą kiełbasę  i cieszyć się jej walorami?

Jak długo gotuje się kiełbasę

Pamiętaj! Białą kiełbasę parzymy, nigdy nie gotujemy.  Po co daje się wodę do kiełbasy? Czy to kiełbasa wędzona czy biała potrzebuje wody, dzięki temu mamy soczystą wędlinę, a nie suchy wiór. Aby zrobić domową kiełbasę wcale nie musimy być mistrzami masarnictwa. Wielkanoc za pasem, polecam każdemu wypróbować ten prosty przepis, aby na święta być już jak wytrawny kiełbasiany specjalista. Ile gotować białą kiełbasę, z czym podawać? Zapraszam na cd.

Jak zrobić białą kiełbasę

Jak zrobić białą kiełbasę

Jak zrobić białą kiełbasę przepis

2 kg tłustej łopatki

0,5 kg białego podgardla

5 – 8 ząbków czosnku

łyżeczka cukru

sól i pieprz do smaku

120 mil zimnej wody

3 – 4 łyżki majeranku

łyżka domowej jarzynki jeśli mamy

Oraz:

jelita

odrobina oleju

liść laurowy

kilka kulek ziela 

kilka kulek pieprzu

płaska łyżeczka soli

woda

Jak zrobić białą kiełbasę

Jak zrobić białą kiełbasę

Jak zrobić białą kiełbasę

Ten przepis jest dla tych, którzy w dniu zakupu mięsa chcą się cieszyć własnym wyrobem.

Biała kiełbasa jest prosta w wykonaniu, mięso nie wymaga marynowania, a po zaparzeniu ma być  szara, smaczna,  pachnąca majerankiem i czosnkiem. Jeśli widzicie różową białą kiełbasę, uciekajcie od niej daleko.

Mięso kroimy w kostkę 2 x 2 cm mielimy ( wielkość oczek zależy od tego jaką strukturę kiełbasy chcemy uzyskać), mięso na grubszych, podgardle  z czosnkiem na drobniejszych.

Dodajemy przyprawy, wodę i mocno wyrabiamy, chodzi o uwolnienie kolagenu z mięsa, który będzie spoiwem w naszej kiełbasie.

Odstawiamy na chwilę aby odpoczęło i robimy próbę kotleta, czyli formujemy kotlet i smażymy na patelni.

Jeśli nam się nie rozpadnie, tzn dobrze wyrobiliśmy, jeśli pęka i się kruszy, trzeba jeszcze wyrabiać.
To też próba smaku, będziemy wiedzieć czy już, czy jeszcze doprawić. Jelita, wszyscy radzą moczyć kilka godzin, ja mam inny patent.

Odcinam potrzebną ilość, wkładam do miski, przepłukuję w letniej wodzie, a następnie każde jelito ( od środka)przepuszczamy strumień wody i wystarczy. Jelita są czyste i skore do współpracy. Napełnione jelita parzymy w wodzie z przyprawami około 20 minut. I tym sposobem mamy pyszną, białą kiełbaskę bez chemii i innych dziwactw.

A to pomysł na białą kiełbasę w kapuście.  —- >  TU

Smacznego 😊

Jak zrobić białą kiełbasę

Jak zrobić białą kiełbasę

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz