Domowe Wędliny Polecane Wielkanoc Wieprzowina

Jak zrobić białą kiełbasę

11 marca 2024
Jak zrobić białą kiełbasę

Prosty przepis na białą kiełbasę

Biała kiełbasa,  obowiązkowa potrawa na wielkanocnym stole. Jak zrobić białą kiełbasę aby była soczysta, smaczna, najlepsza? Jak Polska długa i szeroka, mniej lub bardziej lubimy domowe wędliny. To nic trudnego, aby zrobić domową białą kiełbasę, nie potrzebujesz wymyślnych urządzeń, ani wielkiego talentu kulinarnego. Wystarczy tylko maszynka do mielenia mięsa, jeżeli jej nie masz, to nic nie szkodzi. Kiełbasa siekana też się nadaje na Wielkanoc.

Stary przepis na białą kiełbasę 

Czystą bez chemii i zbędnych polepszaczy. Zwróć uwagę że stary prawdziwy  przepis na białą  kiełbasę przepis dziadka, babci czy Lucyny, tam jest tylko sól i przyprawy. I każda dobra wielkanocna kiełbasa jest szara. Jeżeli widzisz jasną, różową mocno się zastanów nim ją skosztujesz lub kupisz. A teraz bądź mistrzem w swoim domu i zrób najlepszą białą kiełbasę.

Zapraszam na przepis 🙂

Biała kiełbasa przepis na 3 kg

Biała kiełbasa przepis na 3 kg

Jak zrobić białą kiełbasę przepis

łopatka 2,5 kg

białe podgardle 0,5 kg

czosnek 5 – 8 ząbków

cukier 1 płaska łyżeczka

sól około 3/4 łyżki

czarny pieprz mielony 1 – 2 łyżeczki

zimna woda 120 ml

majeranek 4 – 5 łyżek

domowa przyprawa 1 łyżka ( jeżeli masz)

Oraz

jelita kilka metrów

olej 2 – 3 łyżki

liść laurowy 2 sztuki

ziele angielskie 3 kulki

pieprz kulki 1 łyżeczka

sól 1 łyżeczka

woda 2,5 l

 

Biała kiełbasa przepis na 3 kg

Biała kiełbasa przepis na 3 kg

Soczysta biała kiełbasa jak zrobić

Jeżeli chcesz bardziej tłustą lub chudą wędlinę użyj innych mięs. Może to być karkówka i boczek lub szynka i boczek, albo jeszcze więcej kombinacji mięs. Mięso kroimy w kostkę 2 x 2 cm mielimy ( wielkość oczek zależy od tego jaką strukturę kiełbasy chcemy uzyskać), mięso na grubszych, podgardle  z czosnkiem na drobniejszych.

 

 

Biała kiełbasa przepis na 3 kg

Biała kiełbasa przepis na 3 kg

Dodaj przyprawy, wodę i mocno wyrób, chodzi o uwolnienie kolagenu z mięsa, który będzie spoiwem w naszej wędlinie. Świetnie się tu sprawdza tłuczek do ziemniaków, nim się łatwo mięso wybija.

Biała kiełbasa przepis

Biała kiełbasa przepis

 

Odstawiamy na chwilę aby odpoczęło, zrób próbę kotlet, czyli uformuj i smaż na patelni. Jeżeli Ci się nie rozpadnie, zachowa ładny kształt tzn. mięso dobrze wyrobione. Teraz także spróbuj kotlet czy odpowiednio doprawiony, czy smak Ci odpowiada?

 

Biała kiełbasa przepis

Biała kiełbasa przepis

 

Jelita, wszyscy radzą moczyć kilka godzin, ja mam inny patent.

Odcinam potrzebną ilość, wkładam do miski, przepłukuję w letniej wodzie, a następnie przez każde jelito ( od środka)przepuszczamy strumień wody i wystarczy. Jelita są czyste i skore do współpracy.

Do maszynki załóż końcówkę do napełniania jelit, naciągnij jelito na końcówkę. Zawiąż koniec i wolno, zbyt mocno nie nabijając napełniaj.

Po napełnieniu zawiąż drugi koniec. Poprzekręcaj raz w prawo raz w lewo formując kiełbaski wielkości jaka Ci odpowiada.

Do wiązania jelit możesz użyć nici białych lub zawiązując supeł z jelita.

Ten przepis jest dla tych, którzy w dniu zakupu mięsa chcą się cieszyć własnym wyrobem.

Jak długo gotuje się kiełbasę

Pamiętaj! Białą kiełbasę parzymy, nigdy nie gotujemy.  Woda na kiełbasę z przyprawami ma się zagotować, a po dodaniu do niej kiełbasy ma się wolno parzyć.

Napełnione jelita parz w wodzie z przyprawami około 20 minut. I tym sposobem mamy pyszną, białą kiełbaskę bez chemii i innych dziwactw.

Biała kiełbasa jest prosta w wykonaniu, mięso nie wymaga marynowania, a po zaparzeniu ma być  szara, smaczna,  pachnąca majerankiem i czosnkiem. Jeśli widzicie różową białą kiełbasę, uciekajcie od niej daleko.

Po co daje się wodę do kiełbasy? Czy to kiełbasa wędzona czy biała potrzebuje wody, dzięki temu mamy soczystą wędlinę, a nie suchy wiór. Aby zrobić domową kiełbasę wcale nie musimy być mistrzami masarnictwa. Wielkanoc za pasem, polecam każdemu wypróbować ten prosty przepis, aby na święta być już jak wytrawny kiełbasiany specjalista.👌

Wejdź i zobacz: biała kiełbasa w sosie chrzanowym , biała kiełbasa w kapuście czy też sałatka z białą kiełbasą oraz wiele innych pomysłów na pierogi czy klopsiki. Smacznego i do miłego 👋

Biała kiełbasa przepis na 3 kg

Biała kiełbasa przepis na 3 kg

Biała kiełbasa parzona

Biała kiełbasa parzona

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz