Domowe Wędliny Wieprzowina

Boczek z rękawa – prosty sposób na domową wędlinę

12 grudnia 2020
boczek z rękawa

 

BOCZEK z rękawa - prosty sposób na domową wędlinę

 

 

     Boczek z rękawa, prosty sposób na domową wędlinę. Taki boczek z rękawa robiłam go już kilka razy i zawsze rozchodzi się w mgnieniu oka. Boczek z rękawa to pyszna domowa wędlina na kanapki i nie tylko. Wędliny domowe na pewno nie mają sobie równych. Żadne sklepowe wędliny, nawet te najdroższe  nie zastąpią pysznej wędliny zrobionej w domu. W te Święta też go nie zabraknie na stole. Zazwyczaj czytelnicy pytają…jak upiec boczek? Ja odpowiem… jak ugotować pyszny boczek? 

 

Boczek z rękawa

Boczek z rękawa to delikatna, aromatyczna wędlina, prosta do przygotowania. Wystarczy pasek białego boczku, majeranek, czosnek i inne ulubione zioła. Dobrze natrzeć, dać odpocząć, a później tylko ugotować, a raczej uparować. Polecam także baleron w łupinach cebuli, boczek żołnierski czy też roladę z piekarnika.

Zapraszam na przepis! 🙂

 

 

BOCZEK z rękawa przepis

 

1 kg białego boczku

 

Marynata:

1 łyżeczka soli

0,5 łyżeczki czarnego pieprzu

3 ząbki czosnku

1 łyżka słodkiej wędzonej papryki

1 łyżka majeranku

1 łyżeczka ziołowego pieprzu

1/4 łyżeczki imbiru

 

Oraz:

sznurek

rękaw do pieczenia

 

 

BOCZEK z rękawa - prosty sposób na domową wędlinę

 

 

BOCZEK z rękawa jak zrobić?

 

Boczek kroimy na paski około 12 – 15 cm. Na każdym kawałku robimy ostrym nożem nacięcia co  2 – 3 cm, nie docinamy do końca. Zostawiamy około 0,5 cm nieprzeciętego produktu. 

 

Wszystkie składniki na marynatę ucieramy razem i dokładnie nacieramy mięso. Szczelnie pakujemy i odstawiamy na noc do lodówki.

 

BOCZEK z rękawa - prosty sposób na domową wędlinę

 

 

 

 

Każdy pasek mięsa składamy na pół, tak aby się połówki zazębiały, a na zewnątrz pozostała nieprzecięta strona. Zwijamy szczelnie sznurkiem, albo pakujemy do siatki. 

 

BOCZEK z rękawa - prosty sposób na domową wędlinę

 

 

 

Ucinamy kawałek rękawa, powinien być na tyle długi aby po włożeniu mięsa oba końce można było złożyć razem ( u góry ) i związać załączonym klipsem.  Wkładamy do rękawa, pakujemy jak wcześniej napisałam. Chodzi o to aby woda nie dostała się do środka. Całość powinna wyglądać tak jak kosz zapakowany na prezent.  

 

Tak przygotowany boczek wrzucamy na gotującą się wodę i wolno gotujemy pod przykryciem około 70 – 80 minut. Powietrze jakie zostało w worku powoduje to, że pakunek nie opada na dno, ale pływa po wierzchu.

 

Po lekkim ostygnięciu wyciągamy z worka, a po całkowitym usuwamy sznurki. 

 

Kto chce może do rękawa dodać kulki jałowca, ziele angielskie lub inna ciekawe przyprawy i zioła.

Boczek jest delikatny, mięciutki przechodzi aromatem przypraw i nic nie ucieka do wody.

Smacznego😊

 

Inne domowe wędliny ====> TU

BOCZEK z rękawa - prosty sposób na domową wędlinę

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz