Prawdziwy polski krupnik
Tradycyjna polska zupa z ziemniakami i kaszą jęczmienną, czyli przepis na krupnik. Krupnik kojarzy mi się dzieciństwem, pyszna klarowna zupa z kaszą jęczmienną, pachnąca przypaloną cebulą i suszonymi grzybami. Krupnik Babci zawsze był z kleksem kwaśnej śmietany i tak mi zostało do dziś. I bez znaczenia czy jest to krupnik na rosole czy żeberkach, kleks obowiązkowy.
Krupnik na żeberkach z ziemniakami
Co dodać do krupniku aby był dobry? Tradycyjny czyli taki pyszny krupnik jak u Babci to tylko na żeberkach, z osobno gotowaną kaszą. I bez znaczenia czy będzie to drobna kasza, gruba, perłowa czy pęczak, ważne aby była jęczmienna. Zupa krupnik tradycyjny przepis.
Zapraszam 🙂
Przepis na krupnik tradycyjny z kaszą jęczmienną
żeberka wieprzowe 0,5 kg
ziemniaki 4 średnie
kasza jęczmienna 5 – 6 łyżek
marchew 1 sztuka
pietruszka 1 sztuka
cebula 1 sztuka
seler gruby plaster
suszone grzybki 2 małe kapelusze
liść laurowy 1 sztuka
czarny pieprz kulki 6 – 7 sztuk
suszony lubczyk 1 łyżeczka lub gałązka świeżego
natka pietruszki
śmietana lub gęsty jogurt opcjonalnie
Jak zrobić dobry krupnik
Kaszę zalej zimną wodą i pozostaw aby odmokły z niej zanieczyszczenia z ” młyńskich kamieni”. Przepłucz ją kilka razy, zalej zimną wodą ( na tą ilość około 1 litra) dodaj płaską łyżeczkę soli i gotuj aż kasza będzie miękka.
Warzywa obierz, włóż do garnka razem z czystym mięsem, dodaj pieprz, liść laurowy, grzybki oraz opaloną cebulę. Bazę pod polski krupnik szykujemy podobnie jak pod rosół.
Jeżeli masz żeberka w dużych kawałkach pokrój na mniejsze. Całość zalej zimną wodą i gotuj wolno, aż mięso i warzywa będą miękkie. Po około 15 – 20 minutach dodaj 1/2 łyżeczki soli.
Jeżeli warzywa się szybciej ugotują niż mięso, wyjmij je z garnka. Gdy mięso jest prawie miękkie dodaj obrane i pokrojone w kostkę ziemniaki, gotuj do miękkości.
I teraz kasza do krupniku, są dwa sposoby albo dodajesz taką gęstą razem z tą wodą, albo mój faworyt, łyżką cedzakową wyjmujesz samą kaszę i dodajesz do garnka z zupą. Wtedy masz gwarancję że krupnik na żeberkach będzie nie tylko smakował, ale też pięknie wyglądał.
Nie oszukujmy się woda z gotowania kaszy nie wygląda zachęcająco, jak dla mnie wręcz odpychająco.
Mięso do zupy możesz podać w kawałku lub oddzielić od kości i pokroić na mniejsze kawałki. To samo tyczy się warzyw, całe, pokrojone lub starte na tarce.
Dopraw ostatecznie solą i pieprzem, dodaj lubczyk i przykryj garnek na 10 minut pokrywką, aby smaki się połączyły.
Podawaj z zieleniną i jeżeli lubisz kleksem gęstej śmietany lub jogurtu.
Wejdź także i zobacz przepis na zupę biała polewka , zupa kartoflanka, oraz kapuśniak z kaszą jęczmienną. Smacznego i Do miłego 👋
Lucyna Ćwierczakiewiczowa o której mówiono … herod jakich mało oraz, że to ona nauczyła Polki gotować tak w XIX zalecała tak gotować prawdziwy polski krupnik. Tylko czy nam on by smakował? 😉
Najstosowniéj podawać krupnik na zupę tego dnia, kiedy jest pieczeń wołowa lub zrazy na obiad, a wtedy wszystko mięso nieużyteczne na pieczeń, gotować na krupnik. To jest: gotować lekki rosół jak zwyczajnie z tych kości i żyłowatych kawałków, osobno zaś ugotować np. na 5 osób kwaterkę kaszy jęczmiennéj, orkiszowéj lub perłowéj na gęsto; gdy się dostatecznie rozklei, wziąść kawał masła, włożyć w tę kaszę, ubić ją z tém masłem doskonale i rozprowadzić ugotowanym rosołem, wsypać zielonéj pietruszki drobno usiekanéj, zagotować razem i podać na stół. Wiele osób zasypuje od razu rosół po odebraniu kaszą jęczmienną, koniecznie orkiszową, nie jest to tak dobrze, bo krupnik nie będzie kleisty i biały.
Karykatura Ćwierczakiewiczowej jaka ukazała się w czasopiśmie satyrycznym „Mucha” w 1899 roku, gdy prasa zaczęła krzyżować kucharkę za tekst o pannach do towarzystwa (fot. domena publiczna)
Brak komentarzy