Porady Makaron

Makaron domowy – przepis

19 grudnia 2020
Makaron domowy

 

 

Makaron domowy przepis

     Makaron domowy najlepszy do świątecznego rosołu, a także do wszystkich zup i dań makaronowych. Klasyczny, tradycyjny makaron domowy przepis Babci, Mamy i mój. Danie z makaronem jajecznym smakuje wyjątkowo, jest nieporównywalny z tymi z handlu. Taki makaron sprawdzi się nie tylko od święta, warto go zrobić i wysuszyć. Jak zrobić tradycyjny makaron domowy do rosołu? Makaron babuni przepis  idealny. Taki aby nie był zbyt twardy, ani nie za miękki. Oto mój sprawdzony i ten sam przepis od lat, stosowany do dziś. Domowy makaron nie ma sobie równych. Żaden ze sklepu nie dorówna mu smakiem. Dlatego warto czasem nie tylko od święta stanąć i zrobić własny najlepszy makaron jak u Babci. 

 Tradycyjny makaron domowy do rosołu

Potrzebujemy tylko kilka składników, aby cieszyć się znakomitym makaronem. Rodzinny obiad z tradycyjnym rosołem to prawdziwa uczta, nie tylko dla kubków smakowych, ale i oczu. Aby zrobić pyszny, sprężysty, najlepszy makaron wcale nie trzeba być mistrzem w kuchni. Jak zrobić domowy makaron? Jakiej mąki użyć aby zrobić makaron domowy ?

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

Makaron babuni  przepis

Makaron babuni 

 

 

 

Makaron babuni  przepis

 

1. Jeśli chcemy aby makaron był ładny i żółty, jajka wybijamy do kubka dajemy pół łyżeczki soli i dokładnie mieszamy na jednolitą masę. Odstawiamy na co najmniej godzinę, masa zżółknie i nada barwy .

2. Na każde 200 g mąki pszennej typ 500 – 550 dajemy jajko, łyżkę wody i łyżeczkę oleju. Taka kombinacja sprawia, że ciasto jest sprężyste, ale nie za  twarde, daje się łatwo wałkować, po ugotowaniu makaron jest błyszczący. Pewnie, można z samych jajek i żółtek,  ale takie ciasto jest dużo cięższe w obróbce, a w smaku nic lepsze. Należy wiedzieć, że dodatek oleju sprawia, że ciasto jest bardziej żółte. Makaron z masłem, też można jednak mnie w rosole ten smak nie odpowiada. Olej jest bardziej neutralny. 

 

Makaron domowy  jak zrobić?

3. Mąkę zawsze przesiewamy.

4. Wyrabiamy jak ciasto drożdżowe … do czystych rąk, przykrywamy ciepłym talerzem (  polewam gorącą wodą wycieram i takim przykrywam) i zostawiamy na 30 minut. Ciasto zmięknie, gluten zrobi się plastyczny, to ułatwi dalszą pracę.

 

tradycyjny makaron domowy do rosołu

tradycyjny makaron domowy do rosołu

5. Po rozwałkowaniu wszystkie placek układamy na czystym ręczniku aby sobie wyschły. Przed krojeniem placek dokładnie oprószamy mąką ( to ułatwi roztrząsanie nitek) rolujemy i kroimy.

6. Gotujemy jak każdy makaron z tą różnicą, że świeży dużo krócej niż sklepowy, a jak wysuszymy dłużej.                                                

Powodzenia 😊

 

 

 

tradycyjny makaron domowy do rosołu

tradycyjny makaron do rosołu

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz