Wilgotny placek ze śliwkami
Takiego przepisu na ciasto ze śliwkami na oleju jeszcze nie znasz. Prosty murzynek z pyszną masą z serka. Zaskakująco prosty przepis na pyszne ciasto ze śliwkami, serkiem i czekoladą. Sprawdzony i godny polecenia przepis na ciasto czekoladowe na oleju z powidłami śliwkowymi . Taki zwykły murzynek w wersji luksusowej. Jak zrobić ciasto czekoladowe z kakao w dwóch kolorach jasnym i ciemnym? Najlepsze jest ciasto z kakao i powidłami śliwkowymi. Ciasto ze śliwkami jak układać śliwki? W tym przepisie nie ma tego dylematu. Śliwki z czekoladą są ostatnią warstwą ciasta, która nie wymaga specjalnej perfekcji. Ciasto ze śliwkami na oleju, zapraszam na ciąg dalszy.
Wilgotny placek ze śliwkami i mascarpone
Do ciasta najlepsza jest śliwka węgierka, węgierka wczesna lub węgierka zwykła. Owoce doskonale odchodzą od pestek i nadają się tak do ciast i deserów jak i na przetwory. Do ciasta wybieramy owoce dojrzałe, ale nie za miękkie. Twardsze owoce nawet pod wpływem temperatury mimo, że zmiękną to się nie rozpadną.
Zapraszam na przepis 🙂
Ciasto ze śliwkami na oleju przepis
Ciasto:
mąka pszenna uniwersalna 2 szklanki
dżem śliwkowy 2 łyżki
kakao 1 łyżka z brzuszkiem
mleko 1 szklanka
olej 0,5 szklanki
cukier waniliowy 2 łyżki
cukier 2 łyżki
jajka 2 sztuki
soda 1 łyżeczka
Masa I
serek mascarpone 250 g
śmietanka słodka 30 – 36 % 250 g
mleko w proszku 3 łyżki
cukier puder do smaku
Masa II
śliwki węgierki 0,5 kg
dżem lub powidła śliwkowe 2 łyżki
woda 3 łyżki
galaretka 3 łyżki
Oraz:
dżem lub powidła śliwkowe 2 łyżki
woda 2 łyżki
czekolada gorzka 50 g
masło 1 łyżka
mleko 1 łyżka
Ciasto ze śliwkami na oleju jak zrobić
Szklanka standard 250 ml
Mąkę przesiej z kakao.
W misce wymieszaj mokre składniki, cukry i sodę na jednolitą masę. Następnie partiami ( na dwa razy) wsyp mąkę z kakao krótko, bardzo krótko mieszaj, tylko aby połączyć składniki. Blaszkę 22 x 27 cm lub zbliżonej wielkości wyłóż papierem do pieczenia. Wylej ciasto, wyrównaj. Wstaw do piekarnika nagrzanego do 100 stopni ( środkowa półka, góra – dół), podkręć temperaturę do 170 stopni i piecz 35 – 40 minut lub do suchego patyczka.
Wyłącz piekarnik, uchyl drzwiczki, po 10 minutach wyjmij ciasto z piekarnika i wyciągnij z blaszki aby się nie odparowało. Zostaw do ostygnięcia.
Z zimnego ciasta skrój wierzch, jeśli ma brzuszek skrój tak aby ciasto było równe i pozbawione wierzchniej, zapieczonej warstwy. Blaszkę wyłóż folią spożywczą i włóż ciasto ponownie do formy.
W rondlu zagrzej 2 łyżki powideł lub dżemu śliwkowego z dwoma łyżkami wody. Płynną ciepłą masą posmaruj ciasto. Jeżeli Twoje ciasto wyschło zbyt mocno w piekarniku, nawilż je dżemem i wodą mocniej.
Śmietanę ubij na sztywno, następnie dodawaj po łyżce serka, wolno miksuj, na koniec dodaj mleko w proszku ( zapobiega podchodzeniu wody) i cukier puder do smaku. Wyłóż masę na ciasto posmarowane powidłami, wyrównaj. Wstaw do lodówki. Jeżeli chcesz aby masa była bardziej stabilna, rozpuść w wodzie lub mleku 2 łyżeczki żelatyny i dodaj na koniec do serka ze śmietaną.
Umyj i osusz śliwki. Za pomocą noża każdą przekrój na pół, usuń pestkę. Każdą połówkę śliwki przekrój na 4 części.
Do rondla wlej 3 łyżki wody, dodaj 2 łyżki dżemu lub powideł i podgrzej, gdy masa zacznie wrzeć zestaw z palnika, dodaj galaretkę, nie gotuj. Mieszaj aż galaretka się rozpuści. Dobrze aby to była ciemna galaretka, ja użyłam czarnej porzeczki, każda inna też się sprawdzi, będzie tylko trochę jaśniejsza warstwa.
Gdy galaretka się rozpuści, włóż do niej pokrojone śliwki i ustaw na małym ogniu, mieszaj, lekko podgrzewaj. Nie zagotuj, chodzi o to aby śliwki złapały temperatury, ale się nie zagotowały. Odstaw masę do ostygnięcia.
Jeżeli chcesz wykorzystać śliwki z kompotu. Podgrzej 1/2 szklanki kompotu ( sam płyn) dodaj galaretkę i mieszaj aż się rozpuści. Dodaj do płynu śliwki z kompotu i jak lekko ostygnie wyłóż na serek.
Co się zaś tyczy śliwek mrożonych. Do rondla daj kilka łyżek wody, wrzuć zmarznięte owoce i podgrzewaj gdy masa jest gorąca dodaj galaretkę jw. Jeśli chodzi o mnie to zdecydowanie poza świeżymi śliwkami polecam śliwki z kompotu. Choć kto lubi może i korzystać z mrożonych.
Chłodną , ale jeszcze nie tężejącą masę śliwkową wyłóż na ciasto, wyrównaj i odstaw do stężenia.
W kąpieli wodnej rozpuść 1 łyżkę masła, 1 łyżkę mleka i 50 g ulubionej czekolady. Puść wodzę fantazji i polewą zrób wzorki na śliwkach. Odstaw, aż polewa stężeje. Ciasto ze śliwkami na oleju gotowe. Znakomicie się sprawdza jako orzeźwiający deser na lato i jesień.
Wejdź i zobacz: ciasto murzynek na oleju,
Smacznego😊
Redakcja dietamojapasja.com
Ciasto uniwersalne na każdą porę roku, na lato i zimę. Pięknie się prezentuje, nie wygląda jak byle placek ze śliwkami.
Pamiętaj także:
- Jeżeli ciasto po upieczeniu jest zbyt suche, za mocno wysuszył je piekarnik. Dodaj do powideł do jego posmarowania 1 – 2 łyżkę wody. Zadziała z dżemem jak pącz.
- Jeżeli owoce z kompotu się rozpadają dodaj 1 łyżkę galaretki więcej.
- Owoców mrożonych nie gotuj zbyt długo, ostrożnie mieszaj drewnianą łyżką.
Ciasto ze śliwkami przepisy
Przepisów na ciasta ze śliwkami mamy bardzo wiele. Ciasto drożdżowe ze śliwkami, ciasto ze śliwkami i budyniem, ze śliwkami i kruszonką, ze śliwkami i bezą. Dziś interesuje nas ciasto ze śliwkami na oleju, ale to nie jest taki zwykły placek ze śliwkami. Jak tu nazwać zwykłym plackiem ze śliwkami ciasto czekoladowe z mascarpone i czekoladą? 😋 Ciasto jest nie tylko efektowne, ale i bardzo smaczne. Sezon śliwkowy trwa, jeżeli szukasz ciasta na imieniny, albo na imprezę do pracy, ciasto ze śliwkami jest godne polecenia. Jak zrobić ciasto ze śliwkami na oleju, jakie przygotować ciasto z mascarpone ?
Ciasto ze śliwkami z kompotu
Przepis na ciasto ze śliwkami jest uniwersalny. Można wykorzystać świeże śliwki, mrożone, a także śliwki z kompotu. Śliwki ze słoika tak samo nadają się do ciast i można z nich stworzyć pyszną warstwę na zwykłym cieście na oleju. Ciasto można zrobić także ze śliwkami mrożonymi i większą ilością galaretki. O czym napiszę więcej w dalszej części.
Brak komentarzy