Kotlety z karczku w panierce
Mięciutkie i soczyste kotlety z karkówki . Pyszny karczek w chrupiącej panierce to sprawdzony pomysł na kotlety z karkówki jak schabowy w niezawodnej marynacie. Karkówka to niewątpliwie klasyka polskiej kuchni i jedno z naszych ulubionych mięs. Najbardziej popularna oczywiście pieczona na grillu lub w piekarniku.
Jak zrobić kotlety z karkówki aby były miękkie
Wydaje mi się, że panierowane lub mielone kotlety z karczku, są u nas trochę niedoceniane. A szkoda, bo to wyjątkowo wdzięczne mięso. Podałam takie właśnie kotlety na ostatnim spotkaniu rodzinnym i smakowały wszystkim bez wyjątku.😊 Kluczem do sukcesu aby kotlety z karczku były miękkie i soczyste jest marynata.
Jak zrobić kotlety z karkówki
Karkówka na obiad w tej wersji, to bez wątpienia świetna alternatywa dla naszego schabowego, który stał się domeną kotleta w panierce. Zapewne i Wy myśląc o obiedzie, wybieracie najczęściej schab lub pierś z kurczaka. Kotlety z karkówki z pewnością im nie ustępują. Osobiście uważam, że w przeciwieństwie do tradycyjnych kotletów schabowych są smaczniejsze. Masz prawo się ze mną nie zgodzić, ale u mnie są stopień wyżej niż schabowy.
Miękkie kotlety z karkówki przepis
4 kotlety z karkówki
1 szklanka maślanki
2 ząbki czosnku
0,5 łyżeczki pieprzu
Oraz:
bułka tarta
2 jajka
0,5 łyżeczki soli
tłuszcz do smażenia
Jak zrobić kotlety z karkówki
Kotlety lekko rozbijamy, najlepiej gdy jest możliwość zrobić to w sklepie.
Do maślanki dodajemy rozgnieciony czosnek, pieprz i dokładnie mieszamy. Obtaczamy każdy płat mięsa i zostawiamy na kilka godzin, najlepiej na noc.
Do jajek dodajemy sól, wyjmujemy kotlety z maślanki, lekko strząsamy nadmiar ( jeśli w ogóle coś zostało, po długim marynowaniu maślanka jest wchłonięta całkowicie. Jeśli po marynowaniu kotlety nadal leżą w maślance, tzn. mięso było mocno ostrzyknięte czyli sprzedano nam szajs ) panierujemy mięso w jajku i bułce, a następnie smażymy na rozgrzanym tłuszczu. Możesz nawet pominąć jajko i pozostać tylko przy maślance i bułca.
W tym wypadku jak i w przypadku schabu powinno się to robić na smalcu, lub maśle klarowanym, ale kto woli olej nie ma problemu.
Patelnię stawiamy na gazie, wkładamy tłuszcz około 1 cm, nagrzewamy. Kładziemy kotlet na tłuszczu i zostawiamy na kilka minut w spokoju, nie dociskamy, nie przesuwamy, nie szturchamy. On ma sobie leżeć i się zamykać.
Obracamy najlepiej łopatką, albo tak aby nie uszkodzić, aby zamknięte już w środku soki nie wypłynęły z mięsa na patelnię. Wówczas zostanie nam wiór nie soczysty kotlet i cała kuchenka do posprzątania bo będzie pryskać.
Usmażone mięso osuszamy na ręczniku i zostawiamy na 5 – 10 minut aby sobie odpoczęło. Temperatura na mięsie spada, tzn się uspokaja, wtedy możemy się delektować jego prawdziwym smakiem.
Smacznego 😊
Inne pomysły na kotlety —-> TU
W maślance można marynować każde mięso i każde zyska na walorach smakowych. A dlaczego? Po pierwsze kwas mlekowy rozbija białko, a po drugie maślanka jak żaden inny płyn wnika w komórki mięsa i tam zostaje. W czasie smażenie jest podgrzewana i ”gotuje” mięso od środka. Część jej wyparuje, część zostaje i w tym tkwi cały sekret marynaty z maślanki. To dzięki żywym kulturom bakterii maślanka, jogurt czy kefir, a nawet zsiadłe mleko mają tą moc jakiej nie ma zwykłe mleko. A o mleku UHT w ogóle nie wspomnę, bo to coś trudno nazwać mlekiem. Takiego płynu nie polecam nawet podarować psu. 😉
Brak komentarzy