Wieprzowina Zupa

Przepis na krupnik

3 lutego 2021
Przepis na krupnik

 

Przepis na krupnik z ziemniakami

Przepis na tradycyjny krupnik z ziemniakami na żeberkach surowych. Idealna, rozgrzewająca, pożywna zupa z kaszy jęczmiennej jak u Mamy. Prosty przepis na krupnik Babci był na rosole ze skrzydełkami i marchewka, do tego ziemniaki krojone w kostkę i gęsta śmietana. Często pada pytanie, krupnik zupa jaka kasza? Co dodać do krupniku aby był dobry? 

Prosty przepis na krupnik

To prosta polska zupa, do której używa się różnych kasz, zależy od rodzinnej tradycji i smaku. Może to być kasz jęczmienna, kasza gryczana, pęczak, kasza bulgur.  Można także ugotować krupnik z ryżem. Przepis na krupnik to różnorodność kasz i dodatków. Krupnik z ziemniakami, krupnik bez ziemniaków, krupnik zabielany, krupnik bez śmietany, można tak wyliczać i wyliczać. 

Prawdziwy polski krupnik

Wiemy już jakie kasze lubi ta domowa zupa. Jest jeszcze jedno pytanie, jakie mięso na krupnik? I tu zestaw jest ogromny, żeberka, żołądki drobiowe, skrzydełka, golonka, a także wędzonka. Można także przygotować tradycyjny krupnik na rosole, zamiast zupa pomidorowa. A więc jak się gotuje krupnik? Przepis na krupnik jaka kasza?  Jak ugotować domowy krupnik?

 

Krupnik jak zrobić

To  najczęściej zadawane pytania co do zupy z dodatkiem kaszy. Każdy z nas ma jakieś wyobrażenie tej klasycznej zupy i chętnie do takich smaków chce nam się wracać. To powrót do domu rodzinnego, gdzie Mama albo Babcia gotowały krupnik na wszelakie dolegliwości. Była nawet taka rymowanka…kipi kasza, kipi groch lepsza kasza niż ten groch… 😊  Kasza jest zdrowa i od zawsze wszelakie kaszki, kleiki podawano ludziom w chorobie. Znano jej zalety i słusznie z nich korzystano. A więc i my nie bądźmy gorsi i przygotujmy domowy krupnik z ziemniakami. Jak się gotuje tradycyjny krupnik

Zapraszam na przepis! 🙂

 

Przepis na krupnik

Przepis na krupnik

 

 

Przepis na krupnik

0,5 kg żeberek

4 średnie ziemniaki

5 – 6 łyżek kasza jęczmienna gruba

1 marchew

1 pietruszka

1 cebula

kawałek selera

2 paseczki grzybów suszonych

1 liść laurowy

6 – 7 kulek czarnego pieprzu

1 łyżeczka suszonego lubczyku lub gałązka świeżego 

sól i pieprz do smaku

natka pietruszki 

opcjonalnie gęsta śmietana lub jogurt 

 

 

Przepis na krupnik

Przepis na krupnik

 

Przepis na krupnik jak zrobić

Obraną cebulę opalamy tak samo jak do rosołu i dodajemy do garnka z mięsem.

 

Czyste mięso kropimy na porcje zalewamy około 2 l zimnej wody. Dodajemy obrane warzywa, suszone grzyby ( najlepiej prawdziwki) kulki pieprzu, liść laurowy i wolno gotujemy. 

 

Kaszę zalewamy wodą i dokładnie płuczemy. I tu są zdania podzielone, jedni płuczą inni uważają że nie należy i taką wprost z opakowania dają do garnka. Ja należę do pierwszej grupy i przepłukuję. Czasem w wodzie zostaje wiele dobrodziejstwa, które niekoniecznie mam ochotę mieć w zupie, a co gorsza zjeść. 

 

Gdy mięso jest al dente dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki, czystą kaszę odrobinę solimy i gotujemy aż ziemniaki zmiękną. Pod koniec tego gotowania dodajemy lubczyk i doprawiamy ostatecznie do smaku. 

 

Warzywa z gotowania krupniku możemy takie zostawić, albo pokroić w kostkę i dodać do zupy lub zetrzeć na tarce na dużych oczkach. Jeśli w czasie gotowania ubyło nam dużo wody, można ją uzupełnić aby uzyskać zadowalającą nas konsystencję zupy. 

 

Podajemy odrobiną zieleniny ( natka pietruszki, kolendry lub koperek) i jeśli ktoś lubi z kleksem gęstej śmietany lub jogurtu.

Smacznego 😊

 

Polecam także;  zupa grzybowa

 

 

 

Przepis na krupnik

Przepis na krupnik

 

Lucyna Ćwierczakiewiczowa o której mówiono … herod jakich mało oraz, że to ona nauczyła Polki gotować tak w XIX zalecała gotować krupnik. Tylko czy nam on by smakował?  😉

Najstosowniéj podawać krupnik na zupę tego dnia, kiedy jest pieczeń wołowa lub zrazy na obiad, a wtedy wszystko mięso nieużyteczne na pieczeń, gotować na krupnik. To jest: gotować lekki rosół jak zwyczajnie z tych kości i żyłowatych kawałków, osobno zaś ugotować np. na 5 osób kwaterkę kaszy jęczmiennéj, orkiszowéj lub perłowéj na gęsto; gdy się dostatecznie rozklei, wziąść kawał masła, włożyć w tę kaszę, ubić ją z tém masłem doskonale i rozprowadzić ugotowanym rosołem, wsypać zielonéj pietruszki drobno usiekanéj, zagotować razem i podać na stół. Wiele osób zasypuje od razu rosół po odebraniu kaszą jęczmienną, koniecznie orkiszową, nie jest to tak dobrze, bo krupnik nie będzie kleisty i biały.

 

Karykatura Ćwierczakiewiczowej jaka ukazała się w czasopiśmie satyrycznym „Mucha” w 1899 roku, gdy prasa zaczęła krzyżować kucharkę za tekst o pannach do towarzystwa (fot. domena publiczna)

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz