Grzyby Bez mięsa Jednogarnkowe

Przepis na szmory

15 września 2021
jajecznica z grzybami leśnymi smażona na maśle -Przepis na szmory  

Przepis na szmory  

Co to są szmory, jak się je robi i skąd pochodzą? Przepis na szmory jest prosty, potrawa dla wielu z nas znana, aczkolwiek nie do końca w takiej wersji. Kanapki z jajecznicą, wrap z jajecznicą na śniadanie stały się ostatnio bardzo modne.  Śmiem napisać, że szmory były pierwsze. Śląskie szmory czyli jajecznica z grzybami, a raczej grzyby z jajkami. Przepis na szmory jest stary i skład zawsze pozostawał ten sam. Masło, cebula, jajka i grzyby, dużo grzybów.  Już teraz wiecie skąd się wzięły grzyby zagęszczane jajkiem.

Można też przygotować szmory z żółciokami, czyli jajecznicę z kurkami. Szmory z szampiniokami czyli pieczarkami.

Śląskie szmory

Idziemy na grzyby, przygotowujemy grzyby smażone z cebulą, jajecznicę z kurkami i wiele innych potraw. I nagle okazuje się, że jedliśmy szmory vel smażonka z grzibami. Kiedyś jajecznica z grzybami, z przewagą grzybów była daniem obiadowym, śniadaniem albo kolacją. Często górnicy brali szmory z chlebem do pracy. Szli ludzie na grzyby, one były najtańsze. Masło można było dodać symbolicznie, jeśli nie było podduszało się cebulą na mleku lub wodzie. Grzyby duszone ze śmietaną i jajkami to już było bogactwo. I nie każdego było stać na taki luksus.  Przepis na  szmory czyli jajecznicę z grzybami i cebulą?

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

Przepis na szmory  

 

 

 

Szmory przepis

grzyby 0,5 kg

cebula 1 duża

masło 2 łyżki

jajka 3 – 4 sztuki

sól i pieprz do smaku

szczypiorek

 

 

Przepis na szmory  

 

 

 

Szmory przepis jak zrobić

 

Ze szmorami jak z zupą grzybową czy sosem, najlepsze z grzybów mieszanych.

 

Na patelni rozgrzej masło, wrzuć pokrojoną w kostkę cebulę  i podsmaż aż się ładnie zeszkli.

 

Czyste grzyby małe zostaw w całości, większe kapelusze  przekrój na pół lub na więcej części.  Nie powinny być zbyt drobno pokrojone.

 

 

 

 

 

 

Do podsmażonej cebuli dodaj grzyby i smaż około 15 minut, często mieszając. Grzyby powinny odparować i lekko się podsmażyć.

 

Następnie dodaj jajka, ilość jajek zależy od tego ile osób będzie spożywać potrawę i jak są głodne.  Kiedyś jajka były dodawane symbolicznie i wiele osób szmory lubi właśnie takie. Jednak są osoby, które grzyby w jajecznicy traktują jako mały dodatek.

 

 

 

 

 

Dopraw solą i pieprzem, przed podaniem posyp szczypiorkiem.  Ja szczypiorku nie miałam i posiłkowałam się natką pietruszki.

Szmory możesz podawać z pieczywem lub jak dawniej z ziemniakami, kluskami rzucanymi lub makaronem.

 

Wejdź i zobacz: grzyby marynowane w miodowej zalewie, sos kurkowy, sos grzybowy 

 

 

jajecznica z grzybami leśnymi smażona na maśle -Przepis na szmory  

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz