Przetwory

Galaretka rabarbarowa z truskawkami

6 czerwca 2022
Galaretka rabarbarowa

Galaretka z truskawek i rabarbaru

Domowa galaretka  rabarbarowa z truskawkami. Galaretka rabarbarowa znakomita do ciast, deserów i pieczywa . Polacy kochają lub nienawidzą rabarbar, kompot z rabarbaru to domena naszych Babć.  Ciasto z rabarbarem to jeden z najpopularniejszych wypieków na wiosnę. Bliżej lata kiedy mamy dużo rabarbaru warto zrobić przetwory z rabarbaru na chłodniejsze dni.  Dziś polecam prosty przepis na pyszną galaretkę z truskawek i rabarbaru. Jakie przetwory można zrobić z rabarbaru?  Najpopularniejszy jest dżem z rabarbaru, mniej znana jest galaretka rabarbarowa, która jest równie smaczna co sam dżem rabarbarowy, a może i smaczniejsza.

Galaretka z truskawek i rabarbaru

Jak zrobić rabarbar w słoiki?  Dżem rabarbarowy mnie nie urzekł, nie smakuje mi, ale za to galaretka z rabarbaru  z truskawkami to uwielbiam.  Znasz ten smak kompotu rabarbarowo truskawkowego? To jest to samo tylko w stężonej wersji.  Czy rabarbar powinno się obierać?  Jak długo smażyć rabarbar? O tym wszystkim w dalej części przepisu na galaretkę rabarbarową.

Galaretkę  z rabarbaru przygotowałam w tym roku po raz pierwszy. I nie wiem jak się przechowuje przez zimę, ponieważ po dwóch tygodniach nie było po niej śladu. To za krótko aby stwierdzić, że na długie przetrzymywanie też się sprawdzi.

 

Zapraszam 🙂

 

 

Galaretka rabarbarowa

Galaretka rabarbarowa

 

 

 

Galaretka rabarbarowa  przepis

rabarbar malinowy 1 kg

truskawki 1 kg

pektyna lub cukier żelujący

 

Galaretka rabarbarowa

 

 

 

Galaretka rabarbarowa z truskawkami jak zrobić

Najlepiej jeżeli masz rabarbar malinowy, czy kompot z rabarbaru czerwonego czy przetwory rabarbarowe są bardziej intensywne w kolorze, nabierają ładnego różowego odcieniu. Zwykły rabarbar nam tego nie da, ale też się nadaje, galaretką będzie tylko w jaśniejszym odcieniu.

Rabarbar umyj , pokrój na 2 cm kawałki.

Do misy malaksera wlej 200 ml wody, wrzuć rabarbar i zmiksuj wszystko aż powstanie masa. Następnie dodaj połowę obranych truskawek i ponownie zmiksuj.

 

 

galaretka z rabarbaru

 

 

Przełóż masę do garnka, ustaw palnik na średniej mocy i wolno podgrzewaj. Gotuj wolno około 7 – 10 minut. W ten sposób rabarbar i truskawki oddadzą co najcenniejsze do płynu.

Przełóż masę na gęste sito lub sito z gazą i dobrze, a nawet mocno odciśnij.  Pozostałości z rabarbaru i truskawek wyrzuć, a sok ponownie postaw na ogniu.

Gdy zacznie się gotować, dodaj resztę truskawek pokrojone w ćwiartki lub połówki w zależności jakie są duże. Te małe możesz wrzucić w całości. Chodzi o to aby owoce były całe.

 

galaretka z truskawek i rabarbaru

galaretka z truskawek i rabarbaru

 

 

I w zależności ile masz płynu czy dodajesz pektynę  lub cukier żelujący dodaj tyle ile zaleca producent.  I postępuj zgodnie z jego zaleceniami.

Gorącą galaretkę przełóż do słoików i mocno zakręć. Nie pasteryzowałam, słoiczki się same zassały. U mnie przetrwały 2 tygodnie i nie ma po nich śladu.  Znakomicie smakuje z lodami, sprawdza się do przełożenia ciasta, a najlepiej  galaretka z rabarbaru smakowała mi z chałką. 😋

Jak długo można przetrzymywać domową galaretkę rabarbarową? Nie wiem,  o tym przekonam się za kilka miesięcy.

Wejdź i zobacz: najłatwiejsze ciasto z rabarbarem, ciasto kruche sypane z rabarbarem i lemoniadę rabarbarową.

 

Smacznego 😊

 

Galaretka rabarbarowa

Galaretka rabarbarowa

 

 

Truskawki z rabarbarem smakują wyśmienicie, może galaretka rabarbarowa nie jest zbyt klarowna, ale jest pyszna. I to że jest mętna, nic nie szkodzi, nadrabia smakiem. Ciasto z rabarbarem, kompot z rabarbarem to przerabiamy na samym początku, a co później? Jak zachować wyjątkowy smak rabarbaru na dłużej?

Rabarbar mrożony. Jak mrozić rabarbar? Można mrozić rabarbar zblanszowany lub bez obróbki termicznej. Jednak tak jeden jak i drugi po rozmrożeniu rozpada się i wygląda jak ten rozgotowany z kompotu.

Na takie krótkie przechowywanie polecam mus truskawkowy  a raczej piankę z truskawek i cukru. Do miłego 👋

 

 

Galaretka rabarbarowa

Galaretka rabarbarowa

Zobacz również

1 komentarz

  • Gosia 7 czerwca 2022 at 16:18

    Przepis mi się podoba, mam rabarbar będę robić

  • Zostaw komentarz