Naleśniki Dla dzieci Polecane Śliwki

Naleśniki z sosem śliwkowym

31 sierpnia 2022
Naleśniki z sosem śliwkowym

Prosty przepis na naleśniki z serem i śliwkami

Pyszne naleśniki z sosem śliwkowym, gdy nagle masz ochotę na coś słodkiego. Klasyczne naleśniki ze śliwkami i twarogiem na słodko . Koniec wakacji i sezon śliwkowy w pełni, należy z tego korzystać. Jak zrobić dobre ciasto na naleśniki bez grudek ? Pyszne cynamonowe naleśniki na słodko.  Idealne naleśniki czy istnieje coś takiego? Zdanie są podzielone, jedni wolą cienkie, inni grubsze, dla jednych idealne naleśniki to chrupiące i rumiane, a dla jeszcze innych wilgotne i blade.  Każdy ma prawo wyboru, dzisiaj moje idealne naleśniki z sosem śliwkowym. Szybki przepis na idealne ciasto na naleśniki, ser do naleśników i śliwki z cynamonem. Danie obiadowe ze śliwkami, podane na ciepło lub na zimno. Jak zrobić sos ze śliwek węgierek?

Co można zrobić ze śliwek na obiad 

Naleśniki ze śliwkami i serem na obiad, na kolację lub na deser. Mięciutkie, delikatne naleśniki z pysznym sosem śliwkowym. Co zrobić aby naleśniki były bardziej miękkie? Choć to czasem wydaje się trudne, jest na to prosta rada, aby suche naleśniki znów były miękkie i wilgotne, ale o tym później. Takie naleśniki możesz zrobić także bez sera, tylko śliwki z cynamonem też mogą być.  Jak zrobić dobre naleśniki ze śliwkami?

Zapraszam 🙂

 

 

Naleśniki z sosem śliwkowym

Naleśniki z sosem śliwkowym

 

 

 

Naleśniki z sosem śliwkowym przepis

Ciasto na naleśniki

jajka 2 sztuki

mąka pszenna uniwersalna 1 szklanka

mleko 1 szklanka

woda gazowana 1 szklanka

olej 3 łyżki

szczypta soli

Ser do naleśników

twaróg półtłusty 400 g

cukier z prawdziwą wanilią 2 łyżki

sok z cytryny 2 łyżki

gęsta śmietana lub jogurt 2 – 3 łyżki

cukier do smaku

Sos śliwkowy

śliwki węgierki 600 – 700 g

cukier do smaku

woda 3 łyżki

cynamon 1/2 łyżeczki

 

Naleśniki z sosem śliwkowym

Naleśniki z sosem śliwkowym

 

 

 

Jak zrobić naleśniki z sosem śliwkowym i serem 

Szklanka standard 250 ml.

Do miski wbij jajka, dodaj olej, mleko i sól, dokładnie wymieszaj rózgą. Dodaj partiami mąkę, mieszaj krótko aby się tylko mąka wchłonęła. Nawet jak ciasto na naleśniki ma grudki, odstaw je na około 30 – 40 minut. Mąka sobie namoknie, grudki też i większość, albo i wszystkie same się rozpadną. Dlaczego długo nie mieszać?  Mieszanie uwalnia gluten, a co za tym idzie naleśniki będą twarde i gumowate. To jest pierwszy powód, drugim jest woda gazowana.

Jeżeli chcesz aby naleśniki były puszyste, wodę dodaj przed samym smażeniem, zobaczysz jak ładnie ciasto się napowietrzy. Jeżeli dodasz wcześniej wszystko ucieknie i ciasto będzie jak ze zwykłą wodą z kranu.

Patelnię przetrzyj przed pierwszym smażeniem odrobiną tłuszczu, smaż cienkie placki .

Co zrobić aby naleśniki były bardziej miękkie? Wprost z patelni zsuwaj naleśniki ( jeden na drugi) na duży płytki talerz obrócony do góry dnem. Dzięki temu jeżeli jakiś nawet bardziej wyschnie lub będzie miał twarde brzegi na stosie odmięknie.

 

 

 

 

Czyste śliwki bez pestek pokrój w paski. Na spód rondla daj kilka łyżek wody, wrzuć 3/4 pokrojonych śliwek i wolno gotuj, uważaj może chlapać. Gdy śliwki zmiękną zmiksuj je na gładko dodaj cynamon i cukier do smaku.  Do gorącej pulpy śliwkowej wrzuć pozostałe śliwki lekko podgrzej i pozostaw pod przykryciem. Naleśniki z sosem śliwkowym są fajne, jak te kawałki owoców są lekko twarde, takie na ząb.

Twaróg najlepszy z kostki, ja używam półtłustego lub tłustego, chudego nie polecam, ani to smaku nie ma ani żadnych wartości. Do twarogu dodaj sok z cytryny śmietanę lub jogurt i 3 – 4 łyżki cukru. Rozgnieć widelcem na jednolitą masę. Spróbuj pod względem słodyczy, dodaj tyle cukru ile lubisz. Nie ma żelaznej zasady dla wszystkich, próbować, próbować i jeszcze raz próbować.

 

 

 

 

Naleśniki obróć tak aby te ze spodu, które najbardziej się zaparowały były na górze. Na każdy placek nakładaj łyżkę  słodkiego twarogu, rozprowadź na środku zostawiając 1,5 – 2 cm czystego brzegu.  A następnie  składaj, prawa i lewa strona do środka, następnie ta co jest naprzeciwko Ciebie i  składaj od swojej strony.

Jeżeli będziesz podawać zimne naleśniki z gorącym sosem śliwkowym, możesz je ciasno zwinąć, jeżeli naleśniki będą na ciepło, zrób jej bardziej płasko, to ułatwi przegrzanie placków aż do środka.

 

 

 

Jeżeli podajesz na ciepło, ułóż naleśniki na patelni, przykryj pokrywką zostawiając maleńką szparę aby uchodził nadmiar pary. Jeżeli tego nie zrobisz, powstałe ciśnienie może porozrywać placki. Ustaw mały gaz i podgrzewaj wolno bez pośpiechu po 5 minut z każdej strony.

Podawaj z gorącym sosem i ciesz się tym cudownym śliwkowym aromatem.

Sezon na śliwki trwa zobacz także: przepyszna nalewka ze śliwek, powidła śliwkowe oraz śliwki w occie.

Smacznego 😊

 

 

Naleśniki z sosem śliwkowym

Naleśniki z sosem śliwkowym

 

 

Co zrobić aby naleśniki były bardziej miękkie? Raz to woda gazowana dodana na końcu, a nie na początku całego procesu. A dwa układanie naleśników w stos, aby jeden od drugiego się zaparował. Tak ułożone naleśniki dłużej zostają ciepłe, nie stygną tak bardzo.

Jak zrobić dobry ser do naleśników? Najlepsze naleśniki są z twarogiem półtłustym, dodatek śmietany lub jogurtu sprawia że jest jeszcze bardziej kremowy. Nie polecam chudych kostek, bo to już niewiele ma wspólnego z prawdziwym twarogiem.

Jeżeli będziesz przenosić ciepłe naleśniki z patelni na talerz rób to najlepiej łyżką do tortu lub łopatką. Pamiętaj masz prawo zniszczyć pierwszego naleśnika, nie zawsze i nie każdemu on wychodzi. Dalej pójdzie już gładko.

Jeżeli śliwki to i Twoje ulubione owoce zobacz ciasto pijana śliwka bez pieczenia,  albo coś na szybko czyli racuchy ze śliwkami. Do miłego 👋

 

Naleśniki z sosem śliwkowym

Naleśniki z sosem śliwkowym

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz