Dla dzieci Porady

Labneh delikatny serek z jogurtu greckiego

6 lutego 2024
Labneh delikatny serek z jogurtu greckiego

Kremowy twarożek z jogurtu 

Nie uwierzysz jak łatwo zrobić pyszny, kremowy twarożek z tylko 2 składników, a nawet z 1. Labneh delikatny serek z jogurtu greckiego, idealny na kanapki jak i na deser. Domowy twarożek bez podgrzewania, mieszania i długiego stania przy garach. Zwyczajna krótka piłka, zaczynasz wieczorem, a rano masz domowy serek.

Serek z jogurtów greckich 

Jak zrobić z jogurtu greckiego serek? Uważam, że to najprostszy przepis na domowy twarożek. Dwa składniki plus ściereczka lniana i to wszystko. Ty śpisz, a serek jogurtowy robi się sam. Możesz go przygotować z ulubionymi ziołami, na słono jak i na słodko. Jak zrobić twarożek z jogurtu greckiego?

Zapraszam na przepis 🙂

 

Serek z jogurtu greckiego

Serek z jogurtu greckiego

 

 

Labneh przepis na serek jogurtowy 

jogurt typu gruckiego 800 g

sól 1 płaska łyżeczka

ulubione zioła opcjonalnie

 

 

Twarożek z jogurtu greckiego

Twarożek z jogurtu greckiego

 

 

 

Jak zrobić serek z jogurtu greckiego 

Do zrobienia serka z jogurtu przygotuj sobie większe sitko lub durszlak, czystą ściereczkę lnianą lub pieluchę tetrową, sprawdzi się także duża gaza. Jeżeli użyjesz gazy musisz złożyć dwie razem, aby materiał był bardziej wytrzymały. Osobiście polecam ściereczkę lnianą. Przyda się także kawałek sznurka i opcjonalnie drewniana łyżka.

Durszlak lub sito wyłóż ściereczką  połóż na garnku, a następnie przełóż cały jogurt .  Pozostaw na kilka minut, zacznie spływać serwatka, to wstępny etap. Jeżeli masz inny jogurt np. naturalny też możesz zrobić serek, ważne aby był od dość gęsty.

 

 

Gdy lekko spłynie nadmiar płynu dodaj przyprawy np. sól, ulubione zioła, suszone pomidory lub cukier i dokładnie wymieszaj. Jeżeli nie wiesz na jaki serek będziesz mieć ochotę, nie dodawaj nic. Doprawisz sobie przed podaniem.

Złóż brzegi ściereczki tak, aby szczelnie zamknąć jogurt w środku, zwiąż dość ciasno sznurkiem u góry. Zostaw dłuższe końce sznurka, aby móc później zawiesić.

 

 

Serek z jogurtu greckiego

Serek z jogurtu greckiego

 

Taki ” tobołek” możesz zawiesić nad zlewem, choć ja osobiście wolę nad wysokim garnkiem lub dużą miską. Upewnij się czy ścierka z jogurtem nie będzie sięgać do dna, musi być wolna przestrzeń aby serwatka mogła spływać.  Co jakiś czas sprawdzaj i wylej nadmiar płynu.

Pozostawiony tak na kilka godzin, a najlepiej na całą noc, jogurt zamieni się w delikatny, kremowy serek.  Można powiedzieć, że twarożek z jogurtu robi się sam.

Wyjmujesz serek ze ścierki, przekładasz do miseczki i jesz z tym co chcesz. A możesz go podawać na słodko jak i na słono, znakomicie nadaje się do smarowania pieczywa. Nie jest to typ kostki twarogowej do krojenia. Jak widać na załączonym obrazie, daje się kroić, mimo że jest miękki i delikatny.

Z dwóch opakowań jogurtu greckiego wyszło około 500 g serka.  Waga może się wahać czy serek jest mocniej czy mniej odsączony.

Czasami ktoś pyta , mam dużo jogurtów owocowych co z nich mogę zrobić? Jeżeli masz smakowe jogurty, ale nieco rzadsze niż typu greckiego, tak samo możesz zrobić z nich słodkie serki. Wiadomo z racji na rzadszą konsystencję, więcej serwatki zejdzie i wyjdzie mniej serka, ale to też jakiś sposób na wykorzystanie.

Domowy serek z jogurtu greckiego jest delikatny, gładki. Super smakuje ze szczypiorkiem, rzodkiewką jak i z łyżką chrzanu lub na słodko do naleśników.

Wejdź i zobacz przepis na domowy serek mascarpone, domowa mozzarella  , a do tego domowy chleb z chrupiąca skórką. Smacznego i Do miłego 👋

 

Serek z jogurtu greckiego

Serek z jogurtu greckiego

 

Serek z jogurtu greckiego

Serek z jogurtu greckiego

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz