Ciasta

Kukułka ciasto bez pieczenia

20 grudnia 2020
Kukułka ciasto bez pieczenia

 

 

Kukułka ciasto bez pieczenia

    Kukułka ciasto bez pieczenia. Ciasto kukułka jest pyszne, szybkie i do tego proste w wykonaniu bo bez pieczenia. Kukułka to ekonomiczny i smaczny deser z którym sobie każdy poradzi. Robiąc kukułkę potrzebujemy cukierki, herbatniki, masło, budyń i mleko to praktycznie cały skład jaki nam jest potrzebny do zmontowania. W okresie przedświątecznym gdy pracy huk, proste ciasta są bardzo wskazane, kukułka to takie ciasto. Często padają pytania. Jak zrobić kukułkę? Jak zrobić pyszne ciasto bez pieczenia? Zaraz wszystko objaśnię. 

 

    Czasem spotykamy przepisy gdzie jest napisane…tylko 15 minut. Nie ukrywam, to zachęca, ale cóż z tego, jak później trzeba czekać kilkanaście godzin, albo i całą dobę aby ciasto nadawało się do jedzenia. W tym przypadku wystarczy, że kukułka wystygnie. Dekoracja dowolna, sama wiele razy podawałam bez wykończenia polewą czy lukrem. Dziś proponuję polewę czekoladową bez czekolady czyli glazurę.

 

 Zapraszam także na ostatni mój wynalazek makowiec składak, który jakaś Pani nazwała wieżowiec 😅, oraz sernik gotowany. Może to zabrzmi mało skromnie, ale jestem z nich bardzo zadowolona i uważam za udane wypieki i prawie wypieki. 😊

A teraz jak zrobić ciasto kukułka bez pieczenia? 

Zapraszam na przepis!

 

 

 

Kukułka ciasto bez pieczenia

Kukułka ciasto bez pieczenia

 

 

Kukułka ciasto bez pieczenia

Skład:

1 duża paczka herbatników kakaowych

1 mała paczka herbatników jasnych 

2 budynie jasne bez cukru ( każdy na 0,5 l mleka)

100 g masła

2  spore łyżki kakao

130 g cukierków kukułek 

750 ml mleka

 

Kukułka - szybkie ciasto bez pieczenia

Kukułka ciasto bez pieczenia

 

 

Kukułka ciasto bez pieczenia wykonanie

 

Formę 20 x 20 cm wykładamy folią spożywczą z naddatkiem. Na spodzie układamy warstwę ciemnych ciastek.

 

120 g cukierków albo rozbijamy, ale to wielce ryzykowne bo wszędzie pryskają, albo ( ja tak zrobiłam ) jeszcze w papierkach rozgniatamy np. przy pomocy deski do krojenia. 

 

Do rondla wlewamy 0,5 l mleka i wrzucamy cukierki, bez papierków. 😉 W reszcie mleka rozprowadzamy proszek budyniowy i kakao. Użyłam jasnych budyni i dodałam kakao, jeśli damy czekoladowe ciasto wyjdzie jaśniejsze. Jednak to zawsze można nadrobić dodając odrobinę kakao. 

 

Kukułka - szybkie ciasto bez pieczenia

 

 

Gdy mleko robi się gorące, a cukierki zaczynają się rozpuszczać wlewamy 2 – 3 łyżki rozrobionego budyniu i mieszamy. To zapobiegnie zwarzeniu się mleka, nie wiem dlaczego, ale czasem lubi to zrobić. Takie lekkie zagęszczenie, pozwoli nam tego uniknąć. Dodajemy także masło. Gdy mleko zacznie się gotować wlewamy budyń i energicznie mieszamy. Pozwalamy masie kilka razy zabulgotać.

 

Połowę masy wykładamy na ciastka, przykrywamy jasnymi, reszta masy i wykańczamy ciemnymi. Nie zawijamy folii pozwalamy aby całość odparowała, ciastka i tak zmiękną. Jeśli przestygnięte ciasto będziemy wkładać do lodówki, wtedy należy zakryć folią. 

 

Zimne dekorujemy glazurą ( link do przepisu podałam wcześniej) zwykłą polewą czekoladową, lukrem lub zostawiamy bez niczego. Wierzch posypujemy resztą rozgniecionych cukierków. 

 

Jak widać w przepisie nie podałam cukru. Kukułki są wystarczająco słodkie, a trzeba także pamiętać o ciastkach i wykończeniu.

Smacznego 😊

 

Kukułka ciasto bez pieczenia

Kukułka ciasto bez pieczenia

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz