Faworki drożdżowe
Karnawał w pełni, na Blogu są już sprawdzone przepisy na: oponki serowe, pączki, chrupiące faworki najlepszy karnawałowy przysmak. Dziś proponuję na tłusty czwartek 2022 drożdżowe faworki. Pulchne, mięciutkie faworki które udadzą się każdemu. Faworki drożdżowe czy kruche? Niemal w każdym domu głosy są podzielone. Jedni wolą faworki kruche, inni puszyste drożdżowe lub faworki na kefirze lub maślance. Jest jeszcze trzecia grupa, to osoby których kubki smakowe przepadają za wszystkim co związane z tłustym czwartkiem.
Czy faworki mogą być drożdżowe? Już widzę ten bunt, że to nie są faworki, że nie tak się robi faworki, że mama, że babcia faworki robiła inaczej. Wszystko się zgadza, nie neguję rodzinnego przywiązania do własnej tradycji, ale ten charakterystyczny kształt jaki mają faworki jest wykorzystywany w świecie do wielu różnych ciast. Tak jak u nas tych szybkich kruchych, jak i tych puszystych i wyrośniętych.
Czasem trzymamy się czegoś kurczowo, twierdząc że to jedyny właściwy przepis. A bardzo często tak nie jest. Faworki to kształt, a nie rodzaj ciasta. Faveur czyli wstążka, kokardka taki mają kształt ciastka smażone w czasie karnawału. Bez znaczenia czy to są faworki mięciutkie i puszyste czy chrupiące, słodkie czy słone. Polska nazwa regionalna tych cieniutkich i chrupiących to chrust, od chrupkości. Chrust, inaczej cieniutkie, suche patyczki zbierane dawniej w lesie na opał.
Dowiedzieliśmy się jak to z tymi faworkami jest, teraz czas na przepis. Pyszne , pulchne faworki które udadzą się każdemu z ciasta drożdżowego bez wyrabiania.
Zapraszam na przepis 🙂
Faworki drożdżowe przepis
mąka pszenna uniwersalna 500 g
mleko ciepłe 250 g
żółtka 6 sztuk lub 3 całe jajka
drożdże świeże 50 g
cukier z prawdziwą wanilią 2 łyżki
olej 4 łyżki
spirytus 3 łyżki
szczypta soli
tłuszcz do smażenia
cukier puder
mąka do podsypania
Faworki drożdżowe jak zrobić
Szklanka standard 250 ml.
Wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową.
W dużym garnku podgrzej lekko mleko, dodaj cukier, rozkrusz drożdże, wszystko razem wymieszaj aż się drożdże rozpuszczą. Jeżeli nie masz świeżych, a chcesz użyć drożdży suchych wystarczy zamienić 25 g świeżych na 7 g suchych czyli w tym przypadku będzie to 14 g. Prostszy przelicznik suchych drożdży na świeże to dzielenie świeżych przez 2. Zostaw mleko z drożdżami na około 10 – 15 minut.
Następnie dodaj żółtka lub całe jajka, spirytus i dokładnie wszystko wymieszaj.
Przesiewaj stopniowo mąkę i mieszaj aż się wchłonie. Na koniec polej ciasto olejem, obróć kilka razy aby się pokryło tłuszczem. Przykryj pokrywką i zostaw na 30 – 40 minut ( zależy jak masz ciepło w domu) aby ciasto wyrosło. W temperaturze 22 – 23 stopni 30 minut wystarcza aby wyrosło.
Wyłóż ciasto na blat mocno oprószony mąką, posyp także od góry i przerób 3 – 4 razy, aby ciasto odgazować. Następnie ( podsypując dość mocno od spodu) rozklep lub rozwałkuj na placek grubości około 0,5 cm. Pokrój na paski tak jak tradycyjne faworki 4 x 10 – 12 cm.
W środku zrób nacięcie 3 cm i przełóż jeden koniec, przykryj faworki ściereczką i zostaw na 10 minut aby ponownie wyrosły.
W szerokim niskim garnku rozgrzej około 1 l tłuszczu, u mnie to zawsze jest smalec, ale jeśli wolisz olej, możesz smażyć na oleju. Gdy tłuszcz uzyska temperaturę 170 stopni można smażyć.
Wrzucaj po kilka faworek stronę na której leżały do góry. Pamiętaj aby zdmuchnąć nadmiar mąki, albo omieść ciastka pędzelkiem, wtedy tłuszcz się nie będzie pienił. Pierwszą stronę smaż pod przykryciem, ciasto lepiej wyrasta.
Obróć, dosmaż na złoty kolor. Wyłóż na ręczniki aby odsączyć nadmiar tłuszczu, gdy ostygną posyp pudrem.
Faworki smażą się dużo szybciej niż pączki, ale zdecydowanie wolniej niż chrust. Dlaczego jestem zwolenniczką ciasta na pączki czy faworki drożdżowe bez wyrabiania, o tym w dalszej części. Z tego samego ciasta możesz przygotować pączki z dziurką.
Wejdź i zobacz: kwadratowe pączki, pączki z kremem pistacjowym
Smacznego 😊
Ciasto drożdżowe na faworki, pączki bez wyrabiania, dlaczego długie żmudne wyrabianie uważam za zbędne w tych przepisach? W cieście na pączki czy faworki i inne drobne wypieki nie potrzebujemy siatki glutenu, ponieważ ich nie kroimy, one nam się nie będą kruszyć. Większe wypieki jak chleb, niestety tu potrzebna jest siatka i długie wyrabiania, by pieczywo ładnie się kroiło. Jeżeli to kogoś nie przekonuje, proszę przypomnieć sobie żelazną zasadę puszystych muffinek. Krótko mieszać! Żadnego długiego ucierania bo będą twarde i gumowate.
Ktoś mądry powiedział, że wmówiono kobietom, że każde drożdżowe ciasto trzeba długo wyrabiać, aby je zamknąć w kuchni. 😉
I tak jak wcześniej wspomniałam, faworki to kształt ciastka, a nie rodzaj materiału do jego przygotowania. Mogą być faworki kruche, jak i mięciutkie i puszyste, słodkie jak i słone.
Należy pamiętać, że pierwsze pączki były wytrawne i pieczone z ciasta chlebowego, tak pieczone, a nie smażone jak to się dziś przyjęło. A więc nim komuś skoczymy do gardła, że coś robi źle, upewnijmy się czy my myślimy dobrze. Do miłego. 😊
1 komentarz
Właśnie w moim domu robiło się drożdżowe. Pamiętam ich doskonały smak. 🙂