Tradycyjny sos tatarski
Klasyczny przepis na sos tatarski. Z czego składa się sos tatarski? Łatwy w przygotowaniu sos na Wielkanoc, który tak samo jak sos musztardowy i sos chrzanowy goszczą na świątecznym stole. Sos tatarski do jajek, pasztetów, wędlin, pieczonych mięs, bardzo często nazywany tatarski sałatka, gęsty i kremowy. Dobry sos po tatarsku nie może być rzadki. Zrobiony na basie majonezu z pikantnymi marynowanymi w occie dodatkami. Jak zrobić sos tatarski? Sos po tatarsku bez majonezu?
Przepis na sos tatarski z 1838 roku
Włóż w naczynie gliniane dwie lub trzy szaloty, cebuli, estragonu, wszystko to drobno usiekane, dodaj musztardy, soli, pieprzu, nieco octu, trochę oliwy, mieszaj ciągle. Jeżeliby był za nadto gęsty, wlej trochę octu, jeżeli za słony, dodaj trochę musztardy i oliwy. Ten sos daje się na zimno.
Prosty sos tatarski
Bardzo często pada pytanie, jakie ogórki do sosu tatarskiego? Niezastąpione w tym pikantnym sosie są korniszony, ogórek kiszony, niestety zepsuje smak sosu, nie poprawi. Dlatego robiąc sos wielkanocny do jajek i wędlin lepiej nie ryzykować i sięgnąć po sprawdzony przepis. Można też dodać do sosu tatarskiego kapary jeżeli jednak nie mamy pewności czy wszyscy lubią, radzę nie dodawać, zawsze może się trafić przeciwnik kaparów który bardzo ich nie lubi. Jak się robi sos tatarski i jak podaje?
Zapraszam na przepis 🙂
Sos tatarski przepis
majonez 1/2 szklanki
śmietana gęsta lub jogurt 1/3 szklanki
pieczarki marynowane 5 – 6 sztuk
korniszony 3 sztuki
szczypiorek 2 łyżki
koperek lub natka pietruszki 1 łyżka
cebula 1 mała
chrzan do smaku
czosnek 1 – 2 ząbki opcjonalnie
Sos tatarski jak zrobić
Pieczarki korniszony dokładnie osusz ręcznikiem papierowym. Chodzi o to aby wody było jak najmniej, albo wcale aby sos był ładny gęsty a nie rzadki.
Następnie wszystkie składniki pokrój w bardzo drobną kostkę, czym drobniej tym lepiej. Nie polecam ścierania na tarce, sos nabiera zupełnie innej konsystencji i nie wygląda zbyt atrakcyjnie.
Tak jak wspomniałam, do sosu po tatarsku można dodać to co jest marynowane np. cebulka, czosnek, leśne grzyby marynowane itp.
Majonez wymieszaj z jogurtem lub śmietaną, dodaj pokrojone składniki i dopraw chrzanem. Jeżeli nie lubisz chrzanu możesz dodać musztardy. Z własnego doświadczenia wiem, że fajnie jest odstawić sos na 10 – 15 minut, aby sos naszedł pikanterią składników i dopiero ostatecznie doprawić. Przed samym podanie dodajemy zieleninę.
Sos po tatarsku do kanapek, wędlin, jajek, grilla i z czym kto chce. Nie polecam go zbyt długo przechowywać, dwa dni góra. Można przygotować pokroić składniki i dodać majonez na chwilę przed podaniem. Taki wariant ma dłuższą żywotność.
Wejdź na Bloga i zobacz: sos ranczerski, sos 1000 wysp.
Smacznego 😊
Sos z pieczarkami marynowanymi jak najbardziej, ale z groszkiem to już nie jest ten sos, tu dodajemy tylko składniki marynowane w occie i zioła. A więc grzybki, pieczarki, korniszony, cebulka, kapary itp. Wszystkie składniki do sosu tatarskiego muszą być starannie, drobno krojone. Tam nie ma miejsca na duże, obszerne kawały. Sos nie jest idealnie gładki, jednak jego struktura jest raczej ziarnista niż okazała.
Sos po tatarsku z czym podawać? Zaraz po Wielkanocy i tradycyjnych potrawach świątecznych czyli do jajek, białej kiełbasy, pasztetu. Zimny sos można podać do ryby, znakomicie sprawdzi się do grilla. Sos z marynowanych dodatków i majonezu to sos uniwersalny i bardzo smaczny. Dlatego warto go przygotowywać cały rok.
Delikatny, wręcz słodki domowy majonez i marynowane pikantne dodatki znakomicie się uzupełniają, tworząc znakomity bukiet. Z tatarskiego sosu można zrobić pyszną sałatkę śledziową, która potocznie nazywana jest śledzie po tatarsku.
Według Piotra Adamczewskiego krytyka kulinarnego sos tatarski powinien wyglądać tak
1/2 szklanki majonezu, kilka łyżeczek śmietany (zwłaszcza konieczne, jeżeli majonez jest za gęsty), 2–3 łyżki dobrego świeżego, tartego chrzanu, jajko na twardo, 3 korniszony, łyżka drobno posiekanego szczypiorku, 4–5 marynowanych grzybków, sól, łyżeczka cukru, pieprz.
1. Korniszony, grzybki i jajko na twardo posiekać jak najdrobniej; pokroić drobno szczypior. (…)
2. Wymieszać wszystkie składniki doprawiając sos do smaku solą, cukrem i pieprzem.
Brak komentarzy