Pasztet mieszany wieprzowo drobiowy
Dzisiaj sprawdzony przepis na domowy pasztet z mięsa mieszanego. Klasyczny pasztet pieczony z gotowanego mięsa wieprzowo – drobiowego. Jak zrobić pasztet z różnego rodzaju mięsa? Polecam stary przepis na pasztet z mięsa z rosołu, wieprzowiny i wątróbki. Prosty przewodnik krok po kroku jak zrobić pasztet domowy. Jakie proporcje do pasztetu wątróbki do mięsa? Masz prawo wybrać czy wolisz mniej czy więcej wątróbki. Czy wolisz aby to był miękki pasztet do smarowania, czy bardziej twardy do krojenia? Jak zrobić pyszny, prosty pasztet domowy, zapraszam na ciąg dalszy.
Sprawdzony przepis na domowy pasztet z mięsa mieszanego
Klasyczny pasztet pieczony swój wyjątkowy smak zawdzięcza mieszaniu różnych gatunków mięs. Delikatność pasztety domowego to mięso drobiowe, bardziej wyraziste jest mięso wieprzowe i tradycyjnie wątróbka. Jak zrobić aby pasztet nie był suchy? Są dwa sposoby, dodać większą ilość tłuszczu, to będzie cięższy wariant pasztetu i lżejszy z dużą ilością gotowanych warzyw. Pasztet drobiowo – wieprzowy pieczony z mięsa i warzyw z rosołu, oraz gotowanej wieprzowiny. Pamiętaj, że mielimy tylko chłodne lub wręcz zimne mięso, nigdy gorącego!
Zapraszam 🙂
Pasztet z mięsa mieszanego wieprzowo – drobiowego przepis
łopatka wieprzowa 1 kg
mięso gotowane z rosołu 1/2 kg
podgardle wieprzowe 300 g
wątróbka 300 g
marchew 1 sztuka
pietruszka 1 sztuka
seler 1/4 bulwy
cebula 1 duża
czosnek 5 – 7 ząbków
jajka 3 sztuki
manna 3 łyżki
liście laurowe 2 sztuki
ziele angielskie 4 kulki
kulki pieprzu 1 łyżka
wywar z gotowania 150 – 200 ml
sól i pieprz do smaku
Pasztet z mięsa mieszanego jak zrobić
Blaszka 12 x 34 cm.
Do dużego garnka włóż pokrojone w kostkę mięso wieprzowe i podgardle. Kostka raz, że skróci czas gotowania, a dwa mięso już będzie przygotowane do mielenia. Dodaj także obrane warzywa ( bez czosnku) liście laurowe, pieprz kulki i ziele angielskie. Ustaw na gazie i gotuj do miękkości.
Jeżeli użyjesz do pasztetu już gotowanego mięsa z rosołu, oddziel je tylko od kości i przygotuj do mielenia. Jeżeli będziesz używać mięsa surowego np. udek z kurczaka włóż do garnka razem z wieprzowiną i warzywami.
Wątróbka może być wieprzowa, a także drobiowa. Jeżeli użyjesz wieprzowej czystą i pozbawioną błon przekrój na 3 – 4 części. Możesz też użyć drobiowej, tą także należy dokładnie oczyścić, wypłukać.
Gdy mięso jest miękkie wyjmij je na sito razem z warzywami, a na gotującą się wodę wrzuć przygotowaną wątróbkę. Gotuj nie dłużej niż 5 minut. Wyjmij do ostygnięcia.
Chłodne mięso zmiel w maszynce na drobnych oczkach. Pamiętaj wkładać do maszynki na przemian, wieprzowinę, drób, wątróbkę i warzywa. Co jakiś czas dodaj także ząbek czosnku. Taki przekładaniec dużo łatwiej później wyrobić aby warzywa, mięso były równomiernie rozłożone.
Wsyp do masy na pasztet majeranek, płaską łyżeczkę soli i czarnego pieprzu, dodaj połowę przygotowanego wywaru z gotowania, dokładnie wymieszaj. Spróbuj czy dostatecznie słone i czy ilość pieprzu Ci odpowiada, jeżeli nie, dopraw.
Na koniec dodaj jajka, mannę i dokładnie wyrób. Blaszkę wyłóż papierem do pieczenia, posmaruj tłuszczem i oprósz bułką tartą. Włóż masę, mokrą dłonią wyrównaj i uklep masę w foremce. Uderz formą kilka razy o blat aby pozbyć się ewentualnych miejsc wypełnionych powietrzem.
Wstaw do nagrzanego piekarnika 200 stopni, półka niżej niż środek i piecz góra – dół około 15 minut. Następnie zmniejsz temperaturę do 170 i piecz godzinę.
Upieczony pasztet wyjmij z piekarnika, pozostaw na 15 minut aby lekko ostygł. Przykryj blaszkę deską i obróć pasztet tak aby spód był na górze. Zdejmij foremkę, ostrożnie zsuń papier, pozostaw go aby ostygł i dobrze związał. Dzięki temu zabiegowi mocno wysuszony wierzch zrobi się wilgotny, a reszta pasztetu delikatnie odparuje.
To jest pasztet do krojenia, znakomity na kanapki oraz na deskę wędlin. Jeżeli wolisz taki bardziej do smarowania musisz dodać więcej tłuszczu i wywaru z gotowania. Możesz także tłuszcz zastąpić gotowanymi warzywami.
Pasztet znakomicie się przechowuje, w lodówce może stać i do 2 tygodni.
Jeżeli domowe wędliny polecam : boczek pieczony w ziołach, salceson domowy z butelki i pasztet wieprzowy.
Smacznego 😊
To był przepis na pasztet mieszany z możliwością wykorzystania mięsa z rosołu. Taki pasztet domowy z mięsa z rosołu można przygotować na święta jak i na co dzień na kanapki czy do pracy.
Jak zrobić dobry pasztet z mięsa mielonego? Mięsa mielonego na pasztet nie da się już ugotować, ale można przesmażyć. Najpierw musisz zetrzeć na tarce grube oczka warzywa i skrojoną cebulę, a następnie gdy zmiękną dodaj mięso mielone i smaż razem jeszcze 10 minut. Po wystudzeniu przepuść przez maszynkę, a dalej postępuj jak w przepisie wyżej. Jeżeli nie masz rosołu możesz dodać wodę.
Pasztet z mięsa mieszanego możesz zrobić pieczony jak i w słoikach i tu nie musisz robić tak gęstej masy. Rzadsza będzie lepiej wydobywać się ze słoika, a pasztet będzie znakomity do smarowania.
Domowe wędliny są coraz bardziej modne, naprawdę tanim kosztem możesz podarować sobie i bliskim coś smacznego. Bez znaczenia czy dom bogaty czy biedny, systematyczne oszczędzanie zawsze wskazane. A marnowanie żywności to szkodzenie samemu sobie.
Z mięsa z rosołu poza pasztetem można zrobić inne rzeczy: zapiekanki z serem i pomidorami, duża zapiekanka z chleba tostowego, zupa ogórkowa z makaronem. Do miłego 👋
Brak komentarzy