Porady

Jak suszyć grzyby

5 października 2022
Jak suszyć grzyby

Jak suszyć grzyby w piekarniku elektrycznym

Jak najlepiej suszyć leśne grzyby ?  Krótki przewodnik krok po kroku jak suszyć  grzyby? Suszenie grzybów w piekarniku jest łatwe i w miarę szybkie, wystarczy  przygotować grzyby do suszenia, a następnie poddać  obróbce termicznej. Jak suszyć grzyby bez suszarki?  Temperatura to bardzo ważna sprawa, nie może być za wysoka, ani za niska. Trzeba jej stopień tak dobrać, aby grzyby suszone zachowały swój smak, kolor  i nabrały aromatu. Jak przygotować grzyby do suszenia?

Jak najszybciej wysuszyć grzyby 

Sezon grzybowy jest dość krótki, a czas oczekiwania na ponowne grzybobranie długi, dlatego warto wykorzystać wszystkie grzyby jakie zbieramy. Małe zrobić marynowane, średnie i duże mrozić lub suszyć. O tym jak przygotować grzyby do mrożenia i jak mrozić pisałam w artykule  Jak mrozić grzyby. Utarło się, że grzyby się suszy w niższej temperaturze tzn. 40 – 50 stopni.  Polecam suszyć w 100 stopniach, to będzie szybkie i łatwe.  Jak najszybciej wysuszyć grzyby i jak sprawdzić czy grzyby są już dobrze wysuszone, zapraszam do lektury.

 

 

Jak suszyć grzyby

Jak suszyć grzyby

 

 

Jak przygotować grzyby do suszenia

Czy grzyby przed suszeniem myjemy? Nie, nie myjemy grzybów do suszenia, ani do mrożenia.

Najlepsze grzyby do suszenia są suche, te po deszczu będą namoknięte i długo trzeba je suszyć.  A jeżeli będą leżeć w tych swoich wypocinach w trakcie suszenia, zrobią się ciemne, a zależy nam aby były jasne.

Do suszenia wybieramy grzyby duże i większe egzemplarze, powinny być zwarte i suche. Po przyniesieniu z lasu rozłóż grzyby na ręcznikach papierowych lub papierze aby obeschły. A następnie pędzelkiem, czystą nową gąbką do zmywania oczyść je z resztek piachu i runa leśnego.

Przygotuj blachę do pieczenia, wyłóż ją papierem do pieczenia.

 

Jak suszyć grzyby

Jak suszyć grzyby

 

Czyste grzyby pokrój w plasterki 3 – 5 mm, ułóż na blasze z papierem w niewielkich odstępach.

Piekarnik nagrzej do 100 stopni, blachę z grzybami włóż do piekarnika ( 3 poziom góra – dół ) , przymknij drzwiczki zostawiając 2 – 3 cm szczelinę aby para z suszenia grzybów miała ujście.

Twoje grzyby najpierw się spocą, pojawią się na nich krople rosy, a następnie wyschnie. Zauważysz, że grzyby wyraźnie lekko podeschną. Wyjmij blaszkę i obróć grzyby na drugą stronę.  Po kilku minutach znów się spocą i gdy podeschną, przesuń półkę niżej, a wyżej wsuń następną blachę z grzybami.

Z pierwszej blachy grzyby wyraźnie się skurczą, a więc możesz je zsunąć, a do nich dodać grzyby poduszone z góry i tak obniżasz półki. Na górę daj mokre, a w miarę schnięcia,  podsuszone grzyby, suche daj coraz niżej.

 

Jak suszyć grzyby

Jak suszyć grzyby

 

 

Gdy już masz wysuszone wszystkie grzyby, możesz je trzymać na jednej blasze, chyba że jest ich bardzo dużo przełóż na dwie. Wyłącz piekarnik i pozostaw w nim grzyby, pamiętaj aby piekarnik został uchylony.

Następnego dnia, grzyby mogą nabrać wilgoci. Babcia jak suszyła grzyby mówiła, że grzyby ożyły. Dlatego ustaw piekarnik na 70 – 80 stopni i podsusz około 50 – 60 minut aż znów zrobią się suche.

Tak suszone grzyby przełóż do lnianego woreczka, znakomicie się sprawdza poszewka z małej poduszeczki. Pozostaw w suchym, przewiewnym miejscu na około tydzień. Teraz możesz przełożyć do dużego słoja, zakręć szczelnie i ciesz się ich smakiem.

 

Jak suszyć grzyby

Jak suszyć grzyby

 

 

Dlaczego polecam suszenie grzybów w 100 stopniach, a nie jak większość poleca w 50 stopniach? Grzyb ma to do siebie, że szybko lubi robaczywieć, nawet te dobre, dokładnie obrane zebrane rano, wieczorem mogą już być robaczywe.

Wyższa temperatura zaparza grzyba i nawet jeśli go nie wysuszysz całkiem jednego dnia, to on już nie zrobaczywieje. Temperatura zabije wszystko. Niższa powoduje, że czas suszenia się wydłuża, grzyby bardziej kisną niż schną, leżą w tej swojej wodzie, to wszystko wolniej paruje i nabiera żółwiego tempa.

Ktoś może powiedzieć, grzyby są tanie, ale elektryczność, gaz są drogie. Co racja to racja, ale to ile zużyjesz energii na suszenie grzybów, a cena suszonych grzybów to ogromna przepaść. Wystarczy zobaczyć w handlu ile kosztuje kilogram suszonych grzybów teraz,  czy później na Święta Bożego Narodzenia. Nie wspomnę o tym, że suszone grzyby kupione mogą zawierać różne dodatki. 😉

Ile trwa suszenie grzybów? Zależy od ich wilgotności, jak wspomniałam wcześniej czy grzyby były zbierane w słoneczny dzień, mglisty czy też deszczowy ( tego nie polecam). Te suche to około 3 godziny suszenia.

Suszenie grzybów w suszarce elektrycznej, a suszenie w piekarniku to przepaść ilościowa. Susząc w piekarniki, można robić co innego i wysuszyć dużo grzybów. Suszarka, może i jest wygodna, ale to taka drobnica.

Jak suszyć grzyby bez suszarki, już wiesz, jak przechowywać suszone grzyby też. A jak długo można przechowywać suszone grzyby? Bardzo długo, kiedyś suszone grzyby przechowywałam 5 lat i wciąż były smaczne i aromatyczne.

I ostatnia rzecz, będę się powtarzać, ale nigdy nie zbieraj grzybów  których nie znasz lub do których masz choć 1 % niepewności. Grzyby  trujące potrafią zabić, a nawet jeśli nie, powrót do zdrowia jest bardzo długi i trudny. Nie warto ryzykować! Polecam przepis na kremowy sos grzybowy , zupę kurkową z ziemniakami  oraz aromatyczne grzyby duszone z cebulką. Do miłego 👋

PS. A tu mistrzyni drugiego planu, a może pierwszego? 🤔😄

 

Jak suszyć grzyby

Jak suszyć grzyby

 

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz