Racuchy drożdżowe bez tłuszczu
Dziś coś dla miłośników drożdżówek i drożdżowych wypieków, puszyste racuchy z opiekacza. Obecnie grzyby są nr.1, ale nie samymi grzybami człowiek żyje. Na Blogu są już racuchy z suchej patelni, teraz postawiłam na technikę i zrobiłam drożdżowe placki z opiekacza.
Puszyste racuchy z opiekacza
Aby zrobić racuchy z opiekacza wystarczy zrobić ciasto, a jest to ciasto drożdżowe bez wyrabiania i upiec. Racuszki z opiekacza są mniej kaloryczne niż klasyczne smażone na tłuszczu. Racuchy można zrobić w wersji słodkiej jak i na słono. I jedne i drugie sprawdzą się doskonale, na przekąskę, drugie śniadanie tak do szkoły jak i do pracy.
Zapraszam na przepis 🙂
Racuchy z opiekacza przepis
mąka pszenna uniwersalna 250 g
jajka 2 sztuki
cukier z wanilią 1 łyżka
cukier kryształ 1 łyżka
drożdże świeże 15 g
mleko 130 – 150 g
serek 2 łyżki z brzuszkiem
cukier puder do posypania
Jak zrobić racuchy z opiekacza
Składniki na ciasto powinny mieć temperaturę pokojową.
Do miski wlej 130 ml lekko ciepłego mleka, wbij jajka, dodaj cukier oraz drożdże i dokładnie wymieszaj.
Do tak powstałej masy wsyp 4 – 5 łyżek mąki, wymieszaj i odstaw na 15 – 20 minut aż ciasto zacznie się pienić.
Wtedy wsyp resztę mąki, dodaj serek naturalny ( u mnie Bieluch). Mieszaj aż składniki się połączą, a mąka wchłonie. Ciasto powinno spływać z łyżki rwąc się. Jeżeli jest za gęste dodaj więcej mleka, gdy rzadkie dodaj mąki.
Przykryj miskę ściereczką i odstaw aż ciasto wyrośnie i podwoi swoją objętość.
Rozgrzej opiekacz na max, do każdej przegrody nałóż po łyżce z brzuszkiem ciasta, zamknij i zapiekaj około 2,5 – 3 minut. Uchyl i zobacz czy już się zrumieniły. Moc opiekacza powinna być taka jak do opiekania tostów.
Po pierwszej turze zobaczysz czy taka ilość ciasta wystarcza, czy całe dołki były wypełnione.
Pamiętaj aby nie nakładać zbyt wiele, gdy będzie za dużo ciasta, racuszki nie będą miały miejsca na wyrośnięcie i będą zbite i twarde. Jak będą mieć lub będą dużo lepiej wyrastać.
Ja nakładałam łyżkę z brzuszkiem i trochę z drugiej dokładałam. Nie musisz rozprowadzać ciasta, pod wpływem temperatury samo się rozpłynie.
Gorące racuszki wykładaj na kratę aby lekko ostygły. Możesz posypać pudrem lub podawać z dżemem czy jakimś innym dodatkiem.
Śmiało można przekroić na pół i posmarować cały środek.
Możesz do ciasta dodać drobno pokrojone jabłka, śliwki lub inne owoce i takie upiec.
To jest prosty przepis na racuchy bez tłuszczu. Jak już wcześniej wspomniałam, na moim Blogu jest przepis na różne racuchy, takie z suchej patelni też.
Chcesz zrobić lekkie racuszki nieociekające tłuszczem? Proszę bardzo, zrób je w opiekaczu lub na suchej patelni.
Wejdź i zobacz : różne przepisy na ciasto drożdżowe, ciasta bułeczki, pączki czy faworki drożdżowe z piekarnika. Zobacz także chrupiące racuchy z jabłkami, oraz bułeczki maślane. Powodzenia i Do Miłego 👋