Puszyste racuchy ze śliwkami
Przepis na tradycyjne racuchy na jogurcie, kefirze, maślance lub zsiadłym mleku. Jak zrobić proste racuchy łyżką kładzione? Pyszne, mięciutkie słodko – kwaśne racuszki ze śliwkami smażone na patelni. Co zrobić żeby racuchy nie nasiąkały tłuszczem? Tani przepis na racuchy Babuni, krok po kroku jak zrobić i czego unikać. Proste racuchy ze śliwkami, chrupiące racuchy z jabłkami czy innymi owocami. Możesz dodać to co lubisz lub zrobić racuchy bez niczego. Racuchy ze śliwkami znakomicie smakują na ciepło jak i na zimno. Nadają się na pierwsze, drugie śniadanie w domu jak i do pracy czy do szkoły.
Tani przepis na racuchy
Racuchy duże lub małe racuszki łyżką kładzione to doskonały sposób na szybką słodką przekąskę. Znakomicie smakują z kawą, herbatą czy kakao. Dla wielu dorosłych racuchy bez niczego to wspomnienie dzieciństwa i szkolnej stołówki. W moich wspomnieniach, tamte racuchy były ciężkie, gumowate i ociekały tłuszczem. Dziś takich się nie smaży, dobre racuchy powinny być puszyste, lekkie i nie za słodkie, z owocami lub bez. A co zrobić aby racuchy nie nasiąkały tłuszczem? Jak zrobić racuchy na kefirze, jogurcie czy zsiadłym mleku jak u Babci?
Zapraszam na przepis 🙂
Proste racuchy ze śliwkami przepis
mąka pszenna uniwersalna 2 szklanki
jogurt, kefir lub maślanka 1 szklanka
jajko 1 sztuka
cukier z prawdziwą wanilią 2 łyżki
olej 3 łyżki
drożdże świeże 15 – 18 g
śliwki 5 – 8 sztuk
cukier puder do posypania
olej do smażenia
Jak zrobić proste racuchy drożdżowe
Szklanka standard 250 ml.
Pamiętaj aby składniki na racuchy miały temperaturę pokojową, mleko, kefir czy maślanka powinny być cieplejsze, aby drożdże mogły wystartować i zrobić szybko racuchy. Jeżeli składniki będą zimne, czas przygotowania się wydłuży, a nawet ciasto może nie wyrosnąć.
W rondelku podgrzej lekko kefir czy inny nabiał, dodaj cukier, jajko, pokruszone drożdże i wszystko razem wymieszaj. Odstaw na 15 minut aż drożdże zaczną się pienić. Jeżeli chcesz zrobić racuchy z suszonych drożdży daj ich o połowę mniej niż w przepisie.
Do miski przesiej mąkę, wlej pracujące drożdże, olej i dokładnie wymieszaj ciasto aż mąka się wchłonie. Ciasto powinno swobodnie wpływać z łyżki, ale się rwać. Jeżeli zrobisz ciasto na gęstym jogurcie czy zsiadłym mleku wyjdzie bardziej zwarte i gęste niż na kefirze czy mleku. To nic, wystarczy dodać łyżkę wody lub mleka i będzie ok.
Przykryj miskę ściereczką i pozostaw ciasto na 30 minut aby wyrosło. Ciasto na racuchy jest rzadsze niż na pączki czy drożdżówki, dlatego wyrasta szybciej. Jeżeli po krótszym czasie zauważysz, że podwoiło swoją objętość możesz działać dalej.
Z czystych śliwek usuń pestki. Jeżeli nasz duże śliwki wystarczy 5 sztuk, tych mniejszych daj więcej około 8. Pokrój śliwki w kostkę i dodaj do wyrośniętego ciasta, dokładnie wymieszaj.
Patelnię posmaruj niewielką ilością oleju, tak około 1 – 2 łyżki wystarczy, nakładaj porcje ciasta na rozgrzane naczynie ( kopiasta łyżka), pozostaw odstępy. Wolno smaż pod przykryciem około 2 – 3 minut. Gdy widzisz że wiesz racuszków już lekko jest podeschnięty możesz obracać na drugą stronę. Dosmażaj bez pokrywki.
Zrumienione racuszki przekładaj na ręcznik papierowy aby sobie ostygły, przed podaniem posyp pudrem. Znakomicie smakują także z gęstą śmietaną posypane pudrem.
I teraz odpowiedź na pytanie, co zrobić aby racuchy nie nasiąkały tłuszczem? Po pierwsze, nie kąpać ich w tłuszczy, niewielka ilość oleju czy smalcu pozwala uzyskać pyszne, chrupiące racuchy. Po drugie, temperatura. Dobrze nagrzana patelnia z drobiną tłuszczu szybko ścina ciasto i ono się zamyka, a wtedy już nie nasiąka. I nigdy nie dolewaj tłuszczu w trakcie smażenia, to też powoduje nasiąkanie.
Racuchy pięknie wyrastają, są mięciutkie, puszyste i nie zbyt słodkie.
Dobre ciasto drożdżowe daje wiele możliwości, pączki z dziurką, faworki drożdżowe z piekarnika lub smażone, czy też pączki smażone na smalcu.
Smacznego 😊
To są racuchy ze śliwkami, jeżeli chcesz przepis na racuchy bez niczego, zrób tak samo tylko pomiń śliwki. Przepisy na racuchy drożdżowe ogólnie niewiele się różnią od siebie. Wiadomo racuchy Babuni były na zsiadłym mleku, maślance, robione szybko i sprawnie. Była to zazwyczaj biedna wersja pszennych placków. Babcia opowiadała, że dawniej często racuchy smażyło, a raczej podpiekało na kuchennej blasze bez tłuszczu. Racuchy na bogato, smażone na smalcu lub łoju to była domena karnawału.
Dziś szukamy tych starych babcinych przepisów, chcemy znów poczuć ten wyjątkowy smak. Tylko czy ktoś z nas chciałby jeść racuchy z blachy czy te smażone na łoju? Po pierwsze kuchnia węglowa to rzadkość, wszędzie gaz lub elektryczność, a dwa nasze kubki smakowe są zdemoralizowane i takie postne wręcz przaśne placki zamiast sprawić przyjemność mogłyby być udręką. 😉
Jesień w pełni, polecam także: przepis na prażone jabłka do słoików, znakomite na szarlotkę zimą. To coś dla dużych i małych, a dla tych bardzo dużych nalewka ze śliwek węgierek, na święta będzie jak znalazł. Do miłego 👋
Brak komentarzy