Zupy

Zalewajka przepis z ziemniakami

17 listopada 2020
Zalewajka przepis

 

Prawdziwa zalewajka przepis z ziemniakami

       Zalewajka przepis z ziemniakami i kiełbasą smak mojego domu. Jak zrobić zupę zalewajkę z ziemniakami?  Mój ulubiony rodzinny przepis Babci na zalewajkę, prostą zupę, którą bardzo szybko się przyrządza. Lekko kwaśna, nie za słodka, dobrze doprawiona majerankiem i pieprzem. Zalewajka przepis Babci zawsze była z ziemniakami. Prosta tradycyjna  zalewajka zupa wiejska ( tak o niej piszą) z ziemniakami krojonymi w kostkę i wędzonką, choć chętnie jedzona także w miastach. 

Zalewajka z ziemniakami 

Zalewana kwaśnym żurem, od czego pochodzi jej nazwa i charakterystyczny smak. Biedna ( postna) wersja zupy, to cebula przesmażona  na oleju. Są także przepisy na zalewajkę ze zasmażką, postną zalewajkę z grzybami czy zalewajkę zabielaną. Bogatszą zalewajkę przygotujesz mając boczek, swojska kiełbasa lub inne wędzone elementy wieprzowe. Zupa zalewana kiedyś to przejaw ubóstwa, dziś dobra zalewajka  to popisowe danie zdolnego szefa kuchni w popularnych restauracjach. Jak ugotować zalewajkę i z czym podawać ?

 Zupa zalewajka z kiełbasą i ziemniakami

Zupa jak kot Pawlaka pochodzi z CENTRALNEJ POLSKI. 😁 Pierwsze wzmianki na jej temat pochodzą z XIX w z okolic Łodzi i Radomska. A stamtąd już rozeszła się w świat. Zalewajka po częstochowsku (zabielana) jest wpisana w rejestr MRiRW jako produkt regionalny, a więcej na jej temat pisałam już.  Zapewne każda rodzina, każdy dom, każda gospodyni miała i ma swoje ulubione dodatki i sposób na najlepszą zalewajkę. W moim domu rodzinnym była zawsze podawana z prażuchami ( przepis ). I to są właśnie te smaki o których się nigdy nie zapomina. Mamy różne zalewajki w zależności od regionu, zalewajka łódzka, zalewajka radomszczańska czy zalewajka świętokrzyska. To tak ogólnie, jeżeli chodzi o przepisy na zalewajkę. 

Dziś zalewajkę gotuje się inaczej. Wypasiona wersja obfituje w tłuste dodatki, żeberka, swojska kiełbasa, boczek tworzą zawiesistą konsystencję. Kiedyś to była rzadziutka zupa z ziemniakami, której smak nadawała podsmażona na blasze cebula i suszony bądź świeży koperek. Tak drodzy PAŃSTW czy wam się to podoba czy nie, jeszcze wiek temu koperek był nieodzownym dodatkiem zalewajki o czym świadczą bardzo stare przepisy. A dziś wiele osób uważa koperek w zalewajce z ziemniakami i kiełbasą za błąd. 

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

 

 

Zalewajka przepis

Zalewajka przepis

 

 

 

Zalewajka przepis z ziemniakami

300 g swojskiej kiełbasy

100 g wędzonego boczku

1 cebula

2 ząbki czosnku

3 większe ziemniaki

1 liść laurowy

3 kulki ziela angielskiego

2 kawałki suszonych grzybków

1 łyżka majeranku 

sól i pieprz do smaku

świeży koperek

zakwas żurowy 

woda

 

 

Zalewajka przepis

Zalewajka przepis

 

 

 

Zalewajka tradycyjna jak zrobić 

 

Obrane ziemniaki kroimy w kostkę, dodajemy przyprawy, grzybki, czosnek. Zalewamy zimną wodą i gotujemy do miękkości.

 

Gdy ziemniaki już lekko zmiękną, dodajemy pokrojoną w grubą kostkę kiełbasę, lekko solimy.

 

Natomiast gdy ziemniaki są całkiem miękkie zalewamy zakwasem według własnego gustu. Czy lubimy bardziej kwaśną, bardziej gęstą zupę, tu smak regulujemy żurem lub mąką w nim zawartą.

 

Chwilę gotujemy, doprawiamy ostatecznie. Podajemy ze świeżym koperkiem i skwarkami z wytopionego boczku oraz podsmażoną cebulą. 

Smacznego 😊

 

 

Zasłyszane kiedyś w poczekalni przychodni lekarskiej ( dla wtajemniczonych w bramie u Rydygiera). 😁

 Zalewajko, ty zup królowo, kto cię nie jadał za dziecka nie chował się zdrowo.

 

Zalewajka po częstochowsku

Zalewajka po częstochowsku

 

 

 

 

Zbiór przepisów regionalnych województwa śląskiego ;

 

 

W okolicach Częstochowy bardzo popularną potrawą była zalewajka. Podstawą tej smacznej  i pożywnej zupy były ziemniaki pokrojone w kostkę, cebula, czosnek i zakwas z mąki żytniej. Dawniej jedyną okrasą zalewajki była słonina. Współcześnie wywar gotuje się z dodatkiem wędzonego boczku lub kiełbasy oraz przypraw, takich jak liść laurowy, majeranek i ziele angielskie. Zakwas dodawany jest na końcu gotowania, nadając zupie specyficzny smak, zapach i konsystencję. W wersji współczesnej nie może też zabraknąć aromatycznych i chrupiących skwarek z wytopionej słoniny.

 

Źródła:

https://jura.slaskie.travel/dish/15260/zalewajka

Zalewajka - tradycyjna zupa wiejska

Zalewajka przepis

 

Zalewajka to danie biednych ludzi  dawniej, dziś serwowana w drogich restauracjach jako danie popisowe szefów kuchni. Kiedyś każda gospodyni potrafiła ją gotować, dziś niewiele zna przepis na tradycyjną zalewajkę. Zalewajka jak biała polewka, prażuchy, karmuszka czy parzybroda zajmowała zaszczytne miejsce w codziennym jadłospisie. Zalewajkę jadało się na co dzień, zaś jej brata żurek był podawany od święta. Dziś potrawy z robotniczych, rolniczych stołów zagościły także na stołach ”panów”.

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz