Polecane Zupy

Rosół z prośnianek

14 października 2022
Rosół z prośnianek

Jak zrobić rosół z prośnianek

Prośnianki inaczej gąski grzyby jadalne. To liczna grupa grzybów z których niewiele jest powszechnie znanych i zbieranych. Co można zrobić z gąski siwej – szarej? Gąski w occie, gąski pieczone na blasze, gąski w śmietanie i bohater wpisu rosołek z gąsek. Jak zrobić rosół z prośnianek? Zupa z gąsek podawana z ziemniakami, skwarkami i przesmażoną cebulą. To klasyczna zupa na Mazowszu, a zwłaszcza w jego w północno – wschodniej części.  O rosole z gąsek można powiedzieć,  że to typowo zupa jesienne, ponieważ grzyby rosną tylko u progu sezonu. Zupa z prośnianek, to taka zupa grzybowa inaczej wywodzi się z biednej kuchni kurpiowskiej i mimo że w sezonie jesiennym była przygotowywana często, to rzadko w wersji na bogato.

Zupa z grzybów prośnianek rosołek 

Jak przyrządzić gąski?  Prośnianki to grzyby lubiące piaszczyste, twarde podłoża, dlatego są zazwyczaj mocno zabrudzone piachem. Mimo, że rosną na twardych podłożach, są bardzo delikatne.  Jak zrobić zupę z grzybów gąsek? Rosół z prośnianek może być zupą na bogato,  z boczkiem lub słoniną, gotowany na wędzonym  mięsie. Może też być zupą postną, skromną, biedną tylko na wywarze z warzyw i grzybów, podawanym z przesmażoną cebulą. Na moim Blogu jest wiele potraw kuchni regionalnej, rosołek z gąsek to kolejny przepis godny polecenia.  Kurpiowski rosół z prośnianek jak zrobić?

Zapraszam na przepis 🙂

 

Rosół z prośnianek

Rosół z prośnianek

 

Rosół z prośnianek przepis

żeberka wędzone 400 – 500 g

gąski siwe 400 – 500 g

pęczek włoszczyzny do rosołu

cebula 1 sztuka

słonina lub boczek 150 g

kilka ziemniaków

Przyprawy 

liście laurowe 2 sztuki

ziele angielskie 4 – 5 kulek

kolorowy pieprz kulki 1 łyżeczka

gorczyca biała 1 łyżeczka

sól i czarny pieprz do smaku

natka pietruszki i koperek

 

 

Rosół z prośnianek rosół z gąsek

Rosół z prośnianek rosół z gąsek

 

 

 

Jak zrobić zupę z grzybów gąsek

Do garnka włóż obraną włoszczyznę, dodaj pokrojone na porcje żeberka oraz przyprawy. Zalej całość wodą i gotuj około 30 – 40 minut.

Gąski dokładnie oczyść, a następnie wypłucz najlepiej pod bieżącą wodą. Jeżeli masz większe grzyby przekrój na pół, te mniejsze pozostaw w całości.

Dodaj gąski do gotującego się wywaru z mięsa i włoszczyzny, gotuj wolno aż będą miękkie, a raczej takie na ząb. O to w rosołku z gąsek chodzi, że grzyby mają być lekko twarde. Lekko posól.

Słoninę czy boczek, mogą być wędzone pokrój w kostkę i wytop na patelni, dodaj pokrojoną w piórka cebulę i smaż razem, aż cebula się zeszkli.

 

Rosół z prośnianek rosół z gąsek

Rosół z prośnianek rosół z gąsek

 

Z ugotowanej zupy wyjmij warzywa, jeżeli lubisz możesz, ale nie musisz pokroić i dodać ponownie do grzybów. Do garnka dodaj połowę cebuli ze skwarkami. Dopraw solą i pieprzem, ta zupa z gąsek lubi czarny pieprz i tego jej nie żałuj.

Podawaj z ugotowanymi ziemniakami okraszonymi cebulą ze skwarkami. Rosołek z gąsek możesz podać na dwa sposoby, razem z gotowanymi ziemniakami, albo osobno na dwóch talerzach lub w miseczkach.  Przed podaniem posyp pietruszką lub koperkiem.

Jeżeli chcesz zupę wegetariańską lub postną gotuj rosołek tak samo tylko pomiń żeberka i skwarki, użyj masła lub oleju.

Sezon grzybowy trwa zobacz także: grzyby po kaszubsku, szmory grzyby z jajkiem i grzyby duszone z cebulą.

Smacznego 😊

 

 

Rosół z prośnianek

Rosół z prośnianek

 

 

 

Pierwszy raz gdy się spotkałam rosołek z gąsek, był on dla mnie zaskoczeniem. U mnie w domu nie jadało się gąsek w ten sposób. Oczywiście gąski w occie, w śmietanie czy pieczone na blasze to tak. To ma do siebie kuchnia regionalna, że poznajemy nowe smaki mimo że dla nie których są one stare i za to ją bardzo cenię.

Jadąc w różne regiony, można spotkać wiele nowych smaków, poznać prostych, a zarazem smacznych potraw. Miłym zaskoczeniem były dla mnie dzyndzałki pierogi z barszczem czerwonym potrawa z Warmii.

Jeżeli znasz już rosołek z gąsek, a szukasz nowych nieznanych Ci potraw z kuchni jak u Babci zobacz: kraszanka ziemniaczana, zupa krem z kiszonej kapusty,  śląska ciapkapusta. Do miłego 👋

 

 

Rosół z prośnianek

Rosół z prośnianek

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz