Jednogarnkowe Kapusta

Ciapkapusta przepis

16 października 2020
Ciapkapusta przepis

 

 

Ciapkapusta przepis po śląsku 

 Dzisiaj ciapkapusta przepis po śląsku co to jest za potrawa? Jak się robi ciapkapustę? To prosta i smaczna potrawa kuchni regionalnej. Boczek , ziemniaki i koniecznie kiszona kapusta lub kapusty białej czyli zestaw na ciapkapusta przepis. To krótka lista na szybki  obiad z 3 składników. Ciapkapusta to nie jest żaden wynalazek, to tradycyjny śląski posiłek, który w trakcie gotowania tworzy taki aromat, że trudno mu się oprzeć. Zastanawiasz się co zrobić na obiad? Co dobrego zrobić z ziemniaków i naszej kapusty? Jak zrobić ciapkapustę? A może jak ugotować  panczkraut lub ciaprakę? 

 Najlepsza ciakapusta 

Ciapkapusta przepis po śląsku, boczek, kapusta, patelnia, kilka ziemniaków i jakiś garnek. Zaopatrzeni w ten zestaw możemy brać się za gotowanie ciapkapusty. Tani, prosty i szybki obiad, tak prosty, że każdy sobie z nim poradzi aby go zmontować. Kuchnia regionalna to nie tylko kopalnia pomysłów, ale i wiekowa mądrość, tam nic nie dzieje ( dodaje ) się przypadkiem. Ciapkapusta to potrawa wpisana na Listę Potraw Tradycyjnych i Regionalnych MRiRW.

Zapraszam na przepis! 🙂

 

 

Ciapkapusta przepis

Ciapkapusta przepis

 

 

Ciapkapusta przepis 

1 kg ziemniaków

0,5 kg kiszonej kapusty

250 – 300 g wędzonego surowego boczku

1 cebula

2 ząbki czosnku

1 liść laurowy

1 łyżka majeranku

sól i pieprz do smaku

1 mała marchewka

 

ciapakapusta przepis

Ciapkapusta przepis

 

 

Ciapkapusta  jak zrobić

 

Marchew dodajemy wtedy jeżeli kapusta jej nie ma w swoim składzie. Kapustę, pokrojoną w kostkę marchew, liść laurowy zalewamy wodą i gotujemy aż  kapusta będzie al dente.

 

Boczek kroimy w kostkę i podsmażamy na patelni, gdy się lekko wytopi dodajemy pokrojoną cebulę i czosnek, chwilę razem smażmy. 

 

ĆAPKAPUSTA - przepis

 

 

Podgotowaną kapustę odcedzamy i zawartość garnka wkładamy na patelnię, dodajemy majeranek i  dusimy razem 15 – 20 minut. Doprawiamy do smaku.

 

Obrane ziemniaki gotujemy, odcedzamy i odparowujemy. Następnie dokładnie rozgniatamy tłuczkiem. Do takich gorących ziemniaków dodajemy równie gorącą  kapustę, dokładnie mieszamy. Przykrywamy pokrywką i odstawiamy na 10 minut.

 

ĆAPKAPUSTA - przepis

 

 

 

W tradycyjnej kuchni śląskiej ćapkapusta była podawana ze smażoną lub duszoną wieprzowiną z naciskiem na żeberka. 😁

 

Potrawa może nie wygląda, ale znakomicie smakuje. To proste danie jest naprawdę godne polecenia, a teraz gdy mamy najlepsze ziemniaki i świeżą kiszoną kapustę aż prosi się…zrób mnie. 😋

Smacznego. 😊

Inne przepisy na potrawy regionalne —–> TU

 

Kiedyś gospodynie surową kiszoną kapustę mieszały z gorącymi ziemniakami. Mnie osobiście ten wariant nie odpowiada ( może  dziś kapusty są inne), zdecydowanie lepiej smakuje gdy kapusta jest lekko obgotowana, a później podsmażona razem z cebulą i boczkiem.

 

PS. Nie miałam pojęcia, że robiąc ten wpis w pewnych grupach wywołam tak burzliwe dyskusje. A tam jeden mądrzejszy od drugiego ( a raczej jedna od drugiej). Bo to wiadomi, My Polacy najlepiej znamy się na wszystkim, a na gotowaniu, medycynie i polityce to już w ogóle, same ”miszcze”.😉 Bo babcia, bo mama, bo ciotka tak robiły. Pragnę nadmienić, że mój wpis zamieściłam po wnikliwym przestudiowaniu źródeł archiwalnych i stron MRiRW gdzie potrawa jest wpisana na listę produktów tradycyjnych w takiej właśnie formie i pod taką nazwą

 

 

 

 

 

 

Ciapkapusta przepis

Ciapkapusta przepis

 

Ciapkapusta śląska to danie ludzi biednych, bogaci jadali bigos suto doprawiony mięsem, a zwłaszcza dziczyzną. Polskie potrawy kiedyś opierały się głównie na dziczyźnie i rybach. Biedni ludzie musieli zadowolić się lekko okraszoną kapustą z ziemniakami, a czasem i ciakpakusta była wersją postną, bezmięsną. Dopiero z czasem w XX w zaczęto w zwykłych domach dodawać słoninę, boczek, a faworytem została ciapkapusta z żeberkami. Z mięsem czy bez mięsa, ze skwarkami czy bez ciapkapusta to danie proste, smaczne i zawsze znajdzie swoich wielbiciel którzy kochają kapustę. A kto nie lubi kapusty, nic go nie przekona, nawet najlepiej przygotowany bigos.

To bardzo dobrze, że dziś wracają do łask dawne przepisy. Tradycyjna kuchnia, nie musi konkurować z nowoczesną. Dobry sprawdzony przepis sam się obroni, nikt nie jest dla niego konkurencją.

Zobacz również

5 komentarzy

  • Unknown 16 października 2020 at 14:19

    Super przepis kapustę uwielbiam

  • Anonimowy 18 października 2020 at 21:57

    oryginalna, śląska nazwa, to panczkraut, najlepiej smakuje z kiełbasą lub żeberkami. Ja nie gotuję kapusty kiszonej, szkoda mi utraty witaminy C, natomiast drobno ja siekam i surową kiszoną (nigdy kwaszoną) mieszam z ugotowanymi ziemniakami i podsmażonym boczkiem z cebulą. Rewelacja! Najlepsze jedzenie ever 🙂

    • Ela Dziurkowska 19 października 2020 at 07:18

      Ćapkapusta inakszy: kartofelkraut, panczkraut abo ćapraka.
      To że w naszym domu lub na naszym terenie mówi się lub mówiło tak, wcale nie znaczy że to jest jedna jedyna i najpoprawniejsza nazwa. Jak to bywa z regionalnymi potrawami mają wiele różnych nazw. A tak na marginesie, nie ma nawet jednej pisownia. Jak się nie napisze to dobrze i to też dobre. 😊 https://www.kuchnia-slaska.pl/przepisy/ciapkapusta/

  • Anonimowy 19 października 2020 at 12:30

    Taak Śląska ciapkapusta lub panczkraut jako poniemieckie kartofelkraut….a poszukajcie pogooglujcie:-) sobie ..holenderski stamppot i jego odmiany….

  • Zostaw komentarz