Przepis na dżem z brzoskwiń
Co zrobić z domowych brzoskwiń? Pierwsze, dżem brzoskwiniowy ze skórkami lub bez. Masz prawo wybrać jaki dżem wolisz, ja zdecydowanie wolę dżem bez skórek. Tradycyjny prosty przepis na dżem z brzoskwiń z niewielką ilością cukru i cytryną. Jeżeli zdecydujesz się na dżem bez skórek, musisz wiedzieć jak obrać brzoskwinie ze skórki. Jak zagęścić dżem brzoskwiniowy? To z najczęściej zadawane pytania dotyczące przetworów w brzoskwiń. Dżem z brzoskwiń jak zrobić? Dżem czy mus brzoskwiniowy i jeden i drugi tak samo się przygotowuje, różnica polega tylko w gęstości przetworu. Dżem jest gęsty , a mus to rzadka owocowa masa.
Jak zagęścić dżem brzoskwiniowy
Dżem z brzoskwiń robi się tak samo jak każdy inny dżem. Stopień gęstości dżemu zależy od czasu gotowania i odparowaniu owoców. Brzoskwinie to owoce z niewielką ilością pektyny. Dlatego sam dżem wychodzi skromny i dość rzadki. Aby uzyskać gęsty dżem brzoskwiniowy należ go wzbogacić jabłkiem, białą porzeczką lub agrestem. Można też dodać do dżemu owocowej pektyny. Albo iść na skróty i przygotować dżem dżem z brzoskwiń z żelfixem. Jak długo gotować dżem z brzoskwiń?
Zapraszam na przepis 🙂
Dżem z brzoskwiń przepis
brzoskwinie 2,5 – 3 kg
cytryna 1 duża
jabłko 1 duże
cukier 1,5 – 2 szklanki cukru
Jak zrobić dżem brzoskwiniowy
Szklanka standard 250 ml, jeżeli nie masz takowej szklanki pamiętaj taka szklanka to 220 g cukru.
Jak obrać brzoskwinie ze skórki
Każdą brzoskwinię natnij po przekątnej ( na cztery części ) czubkiem noże, ale tak delikatnie aby tylko przeciąć skórką. Następnie zagotuj wodę, przykręć palnik gazu, aby woda się podgrzewała, ale już nie gotowała. Wrzucaj owoce na 1 – 2 minuty to powinno wystarczyć aby skórka swobodnie zeszła z owocu. Jeżeli to za mało, trzymaj w kąpieli dłużej.
Przekrój owoce na połówki, usuń pestki, a następnie pokrój na drobno. Tak przygotowane brzoskwinie możesz zacząć gotować na dwa sposoby. Podlać odrobiną wody i zacząć wolno podgrzewać na gazie lub zmiksować i bez wody zacząć gotować. Ja wolę ten drugi sposób, brzoskwinie i tak są wodniste, mają mało pektyny, a więc po co dodatkowo je rozrzedzać.
Zmiksowane masę podgrzewaj aż zacznie się gotować, wtedy zmniejsz moc palnika aby sobie tylko lekko mrugały i pozbywały się wody.
Jak zagęścić dżem z brzoskwiń
Po około 40 – 60 minutach sprawdź konsystencję, czy pulpa brzoskwiniowa jest dostatecznie odparowana. Jak wspominałam mała ilość pektyny w owocach sprawia, że ciężko w naturalny sposób uzyskać gęsty dżem. I po to jest jabłko, dla zagęszczenia. Obierz jabłko i zetrzyj na tarce duże oczka wprost do garnka, dodaj sok z cytryny, połowę cukru i dalej gotuj około 10 minut.
Spróbuj pod względem słodyczy i konsystencji. Pamiętaj, zimny dżem będzie gęściejszy niż ten gorący. Jabłko dodane do dżemu nie zmienia jego smaku, tylko lekko go odbarwia ( jest jaśniejszy) . Aby mieć dżem z brzoskwiń w ładnym kolorze dodaję szczyptę kurkumy. Nie zmienia ona smaku, a dżem nabiera ładnego koloru.
Aby zagęścić dżem każdy inny nie tylko brzoskwiniowy możesz użyć naturalnej pektyny. To skróci czas gotowania, a i domowy wyrób będzie dużo bardziej stabilniejszy.
Gotowy dżem nakładaj do czystych słoiczków, wstaw do garnka, zalej ciepłą wodą i pasteryzuj około 15 – 20 minut od zagotowania. Wyłącz palnik i pozostaw w wodzie do całkowitego ostygnięcia.
Zimne słoiki można przenosić do piwnicy lub inne miejsce i przechowywać razem z innymi przetworami.
Jeżeli lubisz brzoskwinie polecam ciasto 3 smaki bez pieczenia , pomarańczową lemoniadę z brzoskwiniami , a także sernik z brzoskwiniami.
Powodzenia 😊
Po co sok z cytryny do dżemu? Kwaśna cytryny uwalnia pektyny co powoduje, że dżem jest gęściejszy to raz, a dwa łamie smak słodkiej, a czasem wręcz mdłej brzoskwini.
Twarde brzoskwinie są najlepsze na te w syropie, jeżeli chcesz robić dżem lub mus wybieraj owoce mocno dojrzałe i miękkie. Jeżeli chcesz zrobić mus z brzoskwiń nie musisz długo odparowywać, wystarczy że zagotujesz i lekko odparujesz, doprawisz i do słoików.
Najlepszy jest dżem z polskich brzoskwiń, z własnej działki. To jest najlepsza klasa owoców ( każdych jednych) na domowe przetwory. Może są i małe, nieidealne, nie jak te z handlu, gdzie owoc w owoc jest duży, kształtny i bez skazy. Za to ich smak i konsystencja są o niebo lepsze, o zapachu nie wspomnę. Jeżeli takowych nie posiadasz poczekaj aż sezon będzie u szczytu, wtedy sieci handlowe będą sprzedawać dojrzałe owoce miękkie idealne na dżem. Jeżeli kupisz twarde musisz poczekać, aż zmiękną, a to zajmie Ci kilka dni. Stopień dojrzałości owoców jest bardzo ważny, najlepiej jak jest osiągany na drzewie, ale jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma. 😉
Zobacz sałatkę owocową z brzoskwiniami oraz sernik na zimno z tym pięknym, owocem. Do miłego 👋
Brak komentarzy