Przetwory

Dżem z czarnej porzeczki

27 lipca 2022
Dżem z czarnej porzeczki

Szybki dżem z czarnej porzeczki 

Co zrobić z czarnych porzeczek?  Zblendowany dżem z czarnych porzeczek tak samo jak z czerwonych czy białych to bogactwo. Tylko dwa składniki.  Ile trzeba dodać cukru do dżemu porzeczkowego?  Najlepszy dżem z porzeczki  to dżem niskosłodzony. Wiadomo cukier jest utrwalaczem, konserwantem, ale wystarczy go niewiele aby zrobić pyszny dżem  z porzeczki. Czasem mniej znaczy więcej i nie chodzi o to, że cukier drogi, droższe jest nasze zdrowie. Dżem z porzeczki czarnej bez żelfixu, gęsty, pyszny i niskosłodzony. Jak zagęścić dżem? Co to jest pektyna i gdzie a raczej w czym się znajduje?  Jak zrobić szybki dżem porzeczkowy?

Jak zagęścić dżem z czarnych porzeczek

Jak zrobić dobrą konfiturę z czarnych porzeczek? Dobry dżem porzeczkowy to dżem gęsty i odpowiednio słodki. Najlepszym zagęstnikiem do dżemu jest naturalna pektyna ze skórek i pestek owoców.  Wiadomo jedni wolą bardziej słodkie inni mniej i tu każdy musi znaleźć swój poziom słodyczy. Dlatego należy próbować, próbować i jeszcze raz próbować. Dżem z czarnej porzeczki niskosłodzony to taki, który gdy spróbujesz będzie lekko słodki, ale równocześnie lekko kwaśny. Dżem z czarnej porzeczki zblendowany lub z kawałkami owoców. Jak przygotować porzeczki na dżem?

Zapraszam na przepis  🙂

 

Dżem z czarnej porzeczki

Dżem z czarnej porzeczki

 

 

 

Dżem z czarnej porzeczki niskosłodzony

porzeczka czarna 2 kg

cukier około 1 szklanka ( 220 g)

woda 3 – 4 łyżki

słoiczki z nowymi nakrętkami

 

 

Dżem z czarnej porzeczki

Dżem z czarnej porzeczki

 

 

Dżem porzeczkowy jak zrobić

Szklanka standard 250 ml.

Porzeczki przed obraniem dokładnie umyj i przełóż na sito. Ogonki usuwaj dopiero po wyjęciu z wody, w przeciwnym razie duża część soku z czarnej porzeczki wypłynie do wody.

Na dno szerokiego garnka a najlepiej patelni wlać kilka łyżek wody włożyć obrane porzeczki, delikatnie rozgnieć tłuczkiem do ziemniaków i wolno podgrzewać.  I teraz tak, jeżeli to będzie dżem porzeczkowy zblendowany   i gładki wrzuć wszystkie owoce naraz. Jeżeli chcesz zrobić dżem z czarnej porzeczki z kawałkami owoców, odłóż na bok szklankę owoców, może trochę więcej.

Wolno podgrzewaj i co jakiś czas mieszaj. Po około 20 – 30 minutach gdy woda odparuje  z porzeczek zmiskuj owoce na gładką masę. Jeżeli masz całe owoce dodaj je teraz do dżemu  doprowadź do wrzenia ( UWAŻAJ będzie chlapać)  i stopniowo wsypuj cukier. Wsypuj, mieszaj i próbuj! Może wystarczy Ci pół szklanki cukru, może 3/4 zależy jak lubisz.

Czy dżem z czarnej porzeczki trzeba pasteryzować?  Tak, to gwarancja udanych przetworów. Gorący dżem porzeczkowy nakładaj do czystych słoiczków  do zwężenia, zakręcaj. Wstaw do garnka ze ściereczką, zalej gorącą wodą i pasteryzuj wolno 5 minut od zagotowania się. Pozostaw w wodzie do całkowitego ostygnięcia.

Słoik z dżemem obracać czy nie obracać? Nie obracam, dżem jest gęsty spłynie do nakrętki, nigdy już później cały nie wróci, pozostaną zabrudzenia. A to pożywka dla grzybów.

O tym co zagęszcza dżem porzeczkowy i co najlepiej pasuje do czarnej porzeczki w dalszej części.

Szykujesz na zimę przetwory? Zobacz ogórki w curry , pomidorki koktajlowe słodko – kwaśne, jabłka prażone i znakomite śliwki w occie.

Powodzenia 😊

 

 

Dżem z czarnej porzeczki

Dżem z porzeczki

 

 

 

Jak zagęścić dżem z czarnej porzeczki. Pektyna to coś co zagęszcza dżemy i powidła i tego zagęstnika najwięcej jest w pestkach i skórkach. Dlatego jeżeli chcesz mieć pyszny dżem porzeczkowy bez żelfixu zagęść go w naturalny sposób, a takim będzie zblendowany dżem z czarnej porzeczki.

Co pasuje do czarnej porzeczki? Czarna porzeczka znakomicie pasuje do jabłek, a także do śliwek. Do 2 kg porzeczek możesz śmiało dodać 0,5 kg innego owocu i razem zmiksować.

Ile trzeba dodać cukru do dżemu z porzeczki czarnej? Jak wcześniej wspomniałam, to ruchoma ilość, jak kto lubi. Jedni wolą mniej inni więcej, trzeba próbować. Pamiętaj aby cukier dodać pod koniec gotowania nigdy na początku, to zapobiegnie przypalaniu się dżemu.

Dżem z czarnej porzeczki to mój ulubiony, znakomicie kontrastuje z jasnymi masami w ciastach, jest niezastąpiony do naleśników i innych deserów. I jak nie lubię świeżych czarnych porzeczek, tak dżem porzeczkowy to mój ulubieniec.  A i kruche ciasto z porzeczkami pod kruszonką jest godny polecenia.  Do miłego 👋

 

Dżem z czarnej porzeczki

Dżem z czarnej porzeczki

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz