Ciastka Ciasto drożdżowe Mak

Rogaliki z białym makiem

20 października 2022
Rogaliki drożdżowe z makiem

Rogale marcińskie z białym makiem

Rogaliki drożdżowe z białym makiem czyli rogale marcińskie. Rogaliki z białym makiem to historia, która przetrwała do dziś.  Tradycyjne ciasto drożdżowe i delikatne nadzienie z białego maku i bakalii. Takie pyszne rogale drożdżowe można przygotować z białym makiem jak i z makiem niebieskim. Jak zrobić biały mak do rogali?  Rogale z białym makiem wzorowane na tradycyjnych rogalach świętomarcińskich  z Wielkopolski.  Popularne dawniej, popularne i dziś. I choć to zwyczaj pogański, rogale świętomarcińskie są głównym wypiekiem na 11 listopada, czyli Dzień Świętego Marcina, tradycja przetrwała do dziś i cieszą się ogromnym powodzeniem. Jak zrobić pyszne rogale świętomarcińskie?

Marcińskie rogale z białym makiem

Biały mak mielony znakomicie się sprawdzi jako baza do nadzienia.  Możesz przygotować rogale z ciasta francuskiego, rogale kruche jak i te najpopularniejsze rogaliki drożdżowe. Jeżeli nie masz czasu lub warunków, równie dobrze możesz  przygotować rogaliki z białym makiem z puszki. Kiedyś był on dostępny tylko w sprzedaży wysyłkowej. Dziś biały mak w puszcze można kupić prawie w każdym sklepie stacjonarnym, tym większym i tym mniejszym. Tak samo jak z makiem mielonym, robi się rogaliki z makiem z puszki. Jak zrobić biały mak do rogali? Jeżeli chcesz zrobić rogaliki z ciasta francuskiego czy kruchego ciasta  z makiem, postępujesz tak samo jak z ciastem drożdżowym.

Musisz tylko pamiętać aby krócej piec i nie zostawiać do wyrośnięcia. Na Blogu znajdziesz wiele przepisów na wypieki z makiem tak białym jak i niebieskim, mak na co dzień jak i od święta. Rogaliki z białym makiem jak zrobić?

 

Zapraszam 🙂

 

 

Rogaliki drożdżowe z makiem

Rogaliki z białym makiem

 

 

Rogaliki z  białym makiem przepis

mąka pszenna uniwersalna 2,5 szklanki

mleko 130 ml

jajka 3 sztuki

cukier z wanilią 2 łyżki

drożdże świeże 20 g

olej 4 łyżki

Nadzienie —> KLIK 

Oraz

jajko

puder lub lukier do dekoracji

 

 

Rogale drożdżowe z makiem

Rogale z białym makiem

 

 

 

Rogaliki drożdżowe z makiem jak zrobić 

Szklanka standard 250 ml, wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową.

Przygotuj masę makową jak w przepisie na ciasto z białym makiem.

Mąkę przesiej do miski. Mleko podgrzej, dodaj drożdże, cukier i dokładnie wymieszaj, odstaw na 15 minut. Dodaj do drożdży z mlekiem jajka i dokładnie wymieszaj, wlej całość do mąki i połącz z mąką, aż się wchłonie.  Na koniec polej ciasto olejem i obróć kilka razy aby się nim z wierzchu pokryło.  Przykryj ściereczką i odstaw na 40 minut aż podwoi swoją objętość.

Gdy ciasto wyrośnie, przełóż je na blat oprószony mąką i kilka razy przerób, jeżeli mocno klei się do rąk podsyp więcej mąki. Pamiętaj aby nie dawać za dużo mąki, ciasto ma być lekki i mięciutkie.

 

 

 

 

Podziel ciasto na pół, każdą część rozwałkuj na cienki okrągły placek. Jeżeli placek nie jest zbyt kształtny, zrób jak ja. Przyłóż pokrywkę lub duży talerz i wykrój ładny krążek.  Następnie nożem lub radełkiem przekrój koło na  cztery części i każdą z ćwiartek jeszcze na pół.

Tak powstaną Ci trójkąty. U podstawy każdego nakładaj porcję nadzienia, a następnie dość ciasno zwijaj, zrolowane lekko wygnij i ułóż na blasze wyłożonej papierem. Odstaw do wyrośnięcia na około 10 – 15 minut. Jeżeli nie wychodzą Ci zbyt kształtne rogaliki nie przejmuj się, ciasto drożdżowe i tak rządzi się swoimi prawami, rośnie jak chce. W trakcie pieczenia wszystko się wyrówna.

 

 

Rogaliki z białym makiem

Rogaliki z białym makiem

 

Przed wstawieniem do piekarnika posmaruj rozbełtanym jajkiem. Pieczemy ( 190 stopni, półka niżej niż środek, góra – dół) 20 – 25 minut lub aż się ładnie zrumienią.

Zimne rogaliki możesz posypać pudrem, polukrować lub podać bez niczego. Rogaliki wychodzą mięciutkie i delikatne. Jeżeli  chcesz użyć innego nadzienia , możesz śmiało zastąpić biały mak niebieskim  lub dżemem, czekoladą czy np. zrobić wersję wytrawną. Rogaliki marcińskie z makiem mogą być mniejsze, jak moje, ale równie dobrze możesz zrobić większe lub całkiem duże. Miej jednak na uwadze, że te większe trzeba dłużej wypiekać, od tych małych.

Ciasto drożdżowe to wypieki nie tylko na słodko, ale i na wytrwanie. Przygotowując takie ciasto jak w przepisie, tylko bez cukru, a z dodatkiem soli. Możesz je nadziać mięsem z rosołu, pieczarkami, kapustą i czym tylko chcesz.  Z innych drożdżowych przysmaków zobacz: pampuchy pieczone w piekarniku, faworki drożdżowe czy pączki z kremem pistacjowym.

 

Smacznego 😊

 

 

 

Rogaliki drożdżowe z makiem

Rogaliki z białym makiem

 

 

W Poznaniu tradycja wypieku rogali z białym makiem sięga XIX wieku. Nie każdego było jednak stać na ten przysmak, cena za rogaliki była wysoka. Bogaci kupowali rogale, biedni dostawali od piekarzy rogala za darmo. Tak mówi tradycja, a jak jest dziś? Cena za rogaliki drożdżowe z białym makiem też nie jest niska. I jak powiedział Pan w znanej stacji  TV, cena za rogalika jest taka jak cena ropy ( ON). 🙈

Dlatego zachęcam do zrobienia samemu rogali z makiem, jeżeli nie masz białego równie dobrze sprawdzi się mak niebieski. Możesz także zrobić rogaliki krucho – drożdżowe, rogaliki francuskie czy rogaliki kruche. Wybór ciasta zależy od Ciebie, ja dziś zapraszam na rogaliki z białym makiem, puszyste, delikatne idealne na małą przekąskę. Do miłego 👋

 

Rogaliki z białym makiem

Rogaliki z białym makiem

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz