Ogórki Mizeria

Mizeria przepis jak zrobić- 3 rzeczy które powinieneś wiedzieć

9 czerwca 2020
Mizeria przepis

Tradycyjna mizeria przepis jak zrobić

Jak zrobić mizerię z ogórków, dobry przepis na mizerię ? To podstawowe pytanie dotyczące mizerii. A później się zaczyna,  jak zrobić mizerię na słodko, jak zrobić mizerię z octem kwaśną? Czyli mamy dwa warianty na słodko i na ostro. Później zaczynają się schody mizeria ze śmietaną czy jogurtem? Jakie przyprawy daje się do mizerii? Niby nic wielkiego, mała skromna mizeria, a ile pytań. Może dlatego, że mizeria to nie jest nasz lokalny wynalazek, to światowa potrawa.  Mizeria przepis jak zrobić- 3 rzeczy które powinieneś wiedzieć. Przepis na mizerię,  jak zrobić pyszny dodatek do obiadu ? Jak doprawić   mizerię ze śmietaną? Babcina mizeria tylko śmietana, ogórek i sól, można dodać koperek lub szczypiorek.

Jak zrobić dobrą mizerię

Dobra mizeria to nie jest mizeria na słodko czy na słono, to taka która nam smakuje. Mizeria to prosta i szybka sałatka obiadowa. jak samo jak sałata ze śmietanę. Skąd  pochodzi i co znaczy jej nazwa? I jaka wersja jest poprawna, oryginalna  ta na słono czy na słodko, a może z cebulą? Jak zrobić klasyczną mizerię ze śmietaną?

Ta prosta, szybka, smaczna i popularna sałatka owiana jest niezbyt chlubną historią. Mizeria czyli nędza taka jest jej prawdziwa nazwa. Mizeria przepis jaki doprawić? Mizeria z ogórków  i mizeria z octem to dwa najczęściej zadawane pytania. A może mizeria ze śmietaną albo mizeria z cebulą jest bardziej popularna?

Choć dziś gości na każdym stole, podają ją w najlepszych lokalach, to nim tam trafiła jedzenie jej było oznaką ubóstwa, nędzy, biedy czyli symbolem nizin społecznych we Włoszech . Tradycyjna mizeria jako sałatka wielu zastosowań.

Gorąco polecam! 🙂

 

Mizeria przepis

Mizeria przepis

 

 

Mizeria przepis jak zrobić

ogórek jeden długi lub kilka gruntowych

150 ml gęstej śmietany

sól

 

Mizeria przepis

Mizeria przepis

 

 

 

Mizeria przepis klasyczny jak zrobić

Jeżeli ogórki mamy ze swojego ogródka, można nie obierać.

Kroimy w cienkie plasterki, dość obficie solimy i zostawiamy aż puszczą sok.

Zlewamy powstały płyn, dodajemy gęstej śmietany, doprawiamy solą i wersja podstawowa gotowa. 😋 Ja osobiście lubię ze szczypiorkiem lub koperkiem i odrobiną majonezu. Przy tej potrawie wszystkie chwyty dozwolone.

Co z wersjami na słodko, z cebulą i pod każdą inną postacią? Też są poprawne, jak każda biedna potrawa, miała dodawane różne inne składniki,  aby tylko nic nie zmarnować, a  nakarmić rodzinę. Na ogórki czekało się cały rok i wykorzystywano je do ostatniej sztuki nie tak jak dziś. I stąd wzięły się przepisy na ogórki z cebulą, cukrem, a nawet pokrzywą czy wiśniami. Gospodynie wykorzystywały to coś co przypominało ogórki i aby dało się je zjeść, doprawiały na różne sposoby.

A więc nie dziwmy się, że ktoś je w inny sposób przygotowaną mizerię. Może to właśnie jego przepis pochodzi z jakiegoś zacnego włoskiego stołu gdzie gospodyni krzyczała …  la cena fu servita.  😉

Jeżeli chcesz zrobić mizerię na rzadko, do gęstej śmietany czy jogurtu dodaj odrobinę maślanki, kefiru lub mleka. Możesz też nie odlewać soku z ogórków wtedy też mizeria będzie bardziej płynna.

 

Smacznego 😊

Inne sałatki i surówki —–>  TU

Sałatka wiosenna —> PRZEPIS 

Mizeria przepis

Mizeria przepis

Co jest potrzebne do zrobienia mizerii? Tradycyjna mizeria to  ogórki, sól, śmietana w wersji bogatej i biednej mleko a czasem była to nawet serwatka. Wraz ze wzrostem ogórków, wzrastała ( dawniej) ilość składników jakie dodawano do mizerii. Młode, świeże ogórki nie potrzebowały ich tyle co stare i niezbyt apetyczne.

I to że ktoś je na słono inny na słodko, jeszcze inny z cebulą lub kapustą to wcale nie znaczy, że je źle. Najprawdopodobniej na takiej się wychował i taką preferuje z przyzwyczajenia lub taka mu smakuje. Dla mnie mizeria to tylko kwaśna śmietana, sól i ogórki. Czasem dodam koperek lub rzodkiewkę. Każda jest dobra mizeria, jeżeli smakuje. Do miłego 👋

 

 

Mizeria przepis

Mizeria przepis

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz