Jednogarnkowe Kapusta

Kapusta z boczkiem

4 grudnia 2020
Kapusta z boczkiem

Kiszona kapusta zasmażana z boczkiem

    Kapusta z boczkiem i cebulą zasmażana. Jak zrobić kiszoną kapustę na ciepło? Sprawdzony przepis na bardzo prostą i bardzo smaczną kapustę zasmażaną. Kapusta zasmażana z boczkiem po śląsku. Kapusta, boczek, cebula i kminek, to praktycznie cały skład tej prostej potrawy. Przeglądając stare archiwa trafiłam na kapustę gotowaną w wodzie po ziemniakach. Zaintrygował mnie przepis, a jeszcze bardziej jego wykonanie. Babcina kapusta zasmażana z cebulą i słoniną, rzadziej z boczkiem. Tu każdy ma prawo wybrać czy woli boczek czy słoninę, wędzoną czy surową. Jak zrobić kiszoną kapustę zasmażaną z cebulą i boczkiem? 

 Kapusta kiszona zasmażana z boczkiem

Niby klasyczna kapust, tradycyjny dodatek do obiadu, a jednak proces przygotowania zastanawia. Zaskakuje MĄDROŚĆ, kreatywność i oszczędność. Umiejętność wykorzystywania wszystkiego co może być jeszcze przydatne. Skromny budżet zmuszał do takich zachowań. Woda z gotowania ziemniaków to same korzyści. Wodę noszono ze studni, a więc była szanowana. Już gorąca, resztki skrobi i ziemniaków zagęszczały potrawę, a więc mniej mąki. I oczywiście sól w wodzie po ziemniakach. Niby taka zwykła woda, a ile w tym korzyści?

Zapraszam na przepis! 🙂

 

Kapusta z boczkiem

Kapusta z boczkiem

 

Kapusta z boczkiem zasmażana przepis

1 kg kapusty kiszonej

1 cebula

150 g wędzonego boczku

1 łyżeczka cukru

1 liść laurowy

4 kulki ziela angielskiego

1 łyżka mąki

szczypta kminku

woda z gotowania ziemniaków

 

Kapusta z boczkiem

Kapusta z boczkiem

 

 

 

Zasmażana kapusta  z boczkiem i cebulą jak zrobić

Moja wersja jest z boczkiem, kiedyś to była słonina lub odrobina smalcu i przesmażona cebula. 

Kapustę płuczemy w wodzie aby nie była za kwaśna i kroimy na drobno. Następnie zalewamy ( na równo) wodą z ziemniaków, dodajemy ziele angielskie, liść i gotujemy do miękkości.

Boczek kroimy w kostkę podsmażamy na patelni, dodajemy do ugotowanej już kapusty. Na tłuszczu z boczku podsmażamy pokrojone cebule. Gdy się  zeszklą dodajemy łyżkę mąki i chwilę razem smażymy.

Wlewamy do całości zasmażkę, mieszamy, doprawiamy do smaku i gotowe. 

Mam sentyment do takich starych przepisów. Gdy się je przygotowuje czuje człowiek jakąś wyjątkowość, tamtego ducha czasu. 

Smacznego 😊 

 

Inne pomysły na kapustę ====> TU 

Kapusta z boczkiem

Kapusta z boczkiem

 

Źródło

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz