Plince z pomoćką przepis
Dzisiaj będą mazurskie plince z pomoćką. Mamy plince, warmiński, kaszubskie, warmińskie i jeszcze kilka innych. A co to są plince z pomoćką? Chrupiące placki ziemniaczane z serem i śmietaną. Tradycyjna kuchnia regionalna to kopalnia, prostych, sprawdzonych przepisów. Przepisów z dawnych czasów, aktualnych do dziś. I choć plince to wszystkim znane placki ziemniaczane, każdy region ma prawo do swojej nazwy. Dwa warianty tej potrawy to biedny i postny z samym twarogiem i bogaty z twarogiem i boczkiem. Plince z pomoćką to kuchnia Warmii i Mazur będąc tam nie sposób nie spróbować pysznych placków ziemniaczanych ze śmietaną i twarogiem. Plince z pomoćką jak zrobić?
Mazurskie placki ziemniaczane
Kuchnia mazurska to nie tylko mieszanina smaków z różnych regionów Polski, ale i całego świata. Masa przepisów przeniosła się z ludźmi, a czasem ze starych przepisów powstały nowe, które są popularne do dziś. Plince z pomoćką to bardzo prosty przepis na pyszne bezmięsne danie. Jakie dodatki do placków ziemniaczanych są najlepsze? To co komu smakuje. Placki na słodko, z mięsem lub jak dziś w przepisie placki ziemniaczane z twarogiem i śmietaną.
Zapraszam na przepis 🙂
Plince z pomoćką przepis
Pomoćka
twaróg półtłusty lub tłusty 100 g
gęsta kwaśna śmietana 18 % 3 – 4 łyżki
czosnek 1 – 2 ząbki
cebula ze szczypiorkiem 2 sztuki mniejsze lub 1 większa
sól i pieprz do smaku
Oraz
kilka plastrów wędzonego boczku
Mazurskie placki plince jak zrobić
To danie jak placki ziemniaczane w pierwowzorze były daniami bezglutenowym. Dodatek mąki do placków ziemniaczanych przyszedł później, z wygody, z pośpiechu jak zwał tak zwał.
Zacznij od przygotowania pomoćki czyli twarogu ze śmietaną inaczej nazywanego sosem. Twaróg rozgnieć widelce razem ze śmietaną i solą, powinna powstać w miarę gładka masa.
Następnie dodaj drobno pokrojoną cebulę i czosnek sos do placków ziemniaczanych powinien być dość pikantny i dobrze doprawiony. A więc dopraw go dość dobrze. Ja od siebie dodałam jeszcze rzodkiewkę, nie tylko dlatego, że ładnie wygląda, ale też znakomicie smakuje z takim twarożkiem. Pozostaw trochę zielonego do dekoracji.
Plastry boczku ułóż na zimnej patelni i wolno podgrzewaj aż się boczek wytopi. Rumiany i chrupiący wyłóż na ręcznik papierowy aby osuszyć z nadmiaru tłuszczu.
Z podanego przepisu smaż niewielkie placki ziemniaczane ( tak z łyżki ciasta ziemniaczanego) .
Są dwa warianty podania plincy z pomoćką. Pierwszy to robisz coś na wzór kanapki, pomiędzy dwa placki wkładasz boczek , a na wierzch dajesz kleks z twarożku i drugi ( mój ulubiony). Placki powinny być bardziej owalne niż okrągłe, na jednej połowie układasz boczek pocięty w paski, a na drugiej łyżkę pikantnego serka.
Placki podaje się na ciepło zaraz po przygotowaniu.
Jeżeli lubisz wszelakie dania jak u Babci zobacz przepis na fuszer, parzybroda z ziemniakami czy biała polewka.
Smacznego 😊
Potrawa naprawdę zaskakuje smakiem. Ze zwykłego placka ziemniaczanego robi się pyszne i wytworne danie. Bardzo ważny jest stopień wysmażenia plasków, chrupkie lekko twarde brzegi doskonale uzupełniają się z mięciutkim twarożkiem. Tu nie ma nic skomplikowanego, łatwe wykonanie i sposób podania, sprawiają, że ten placek smakuje naprawdę rewelacyjnie.
Kiedyś gdy gaz i elektryczność były powszechnie dostępne, albo bardzo drogie, takie placki smażono, a raczej wypiekano na blasze kuchni węglowej. Były to placki bez tłuszczu, a więc były mocno twarde. Dawniej tak samo jak dziś podawano plince z pomoćką z twarogiem. Jednak nie była to wersja na bogato, lekko przesmarowane rzadkim serkiem posypane szczypiorkiem lub cebulą.
To danie tak samo jak placki ziemniaczane z kapustą czy placki ziemniaczane z twarogiem to darowizna poprzednich pokoleń. To kopalnie wiedzy, mądrości i kreatywności w kuchni. Do miłego 👋
Więcej tradycyjnych przepisów na Polska Tradycja
Brak komentarzy