Surówka

Surówka z pora i marchewki

28 października 2023
surówka z pora i marchewki

Najlepsza surówka z marchewki i pora

Prosta surówka z pora i marchewki do obiadu. To tradycyjna surówka z marchewki, pora i jabłka bez majonezu. Słodkie jabłko, pikantny, cebulowy por i chrupiąca marchewka tworzą nie tylko smaczne, ale i zdrowe połączenie składników i smaków. Prosta surówka do obiadu, może się okazać skarbnicą dla zdrowia.  Czy warto jeść por? O tym że por ma wiele właściwości zdrowotnych wiadomo nie od dziś i moja opinia niewiele tu wniesie.  Już dawno temu, medycyna ludowa stosowała por jako lek na kaszel, bóle reumatyczne, a także na anemię. Surówka z pora z jabłkiem i dodatkami na każdą porę roku.

Prosta surówka z pora do obiadu 

Najlepsza surówka z pora to ta która nam najbardziej smakuje. Nie ma jednego patentu dla wszystkich. Komuś będzie smakować surówka z pora i marchewki z majonezem, a dla kogoś innego najlepszą będzie surówka z pora i jabłka bez majonezu. I tu każdy ma wybór jak woli, mniej czy więcej składników, z majonezem czy bez. Smaki roślinne są naprawdę bogate i warto z nich czerpać jak najwięcej dla zdrowia. Por to warzywo o małej zawartości kalorii, dlatego dziś bez ciężkich dodatków, surówka z pora i marchewki bez majonezu.

Zapraszam 🙂

 

Prosta surówka z pora do obiadu 

Prosta surówka z pora do obiadu

 

 

 

Surówka z pora i marchewki przepis 

por 1 duży

marchew 2 sztuki

jabłko 1 duże

sok z cytryny 1 łyżka

Sos do surówki z pora

jogurt naturalny 3 łyżki

sól 1/2 łyżeczki

czarny pieprz 1/2 łyżeczki

miód lub cukier 1 łyżeczka

 

surówka z pora i jabłka bez majonezu

surówka z pora i jabłka bez majonezu

 

 

Jak zrobić surówkę z marchewki, pora i jabłka 

Podstawą dobrej surówki z pora jest dokładnie oczyszczenie pora. Dlatego na początek  odetnij końcówkę z korzonkami, ponieważ często jest ubrudzona jeszcze ziemią. Usuń żółte, przyschnięte liście lub ich kawałki. Surówkę robimy z jasnej części pora, dlatego ciemną odetnij i zachowaj do zupy. Możesz też zamrozić.

 

Prosta surówka z pora do obiadu 

Prosta surówka z pora do obiadu

 

Myć por czy nie myć? Jestem w grupie tych pierwszych, myć. Ponieważ już w pierwszej fazie wzrostu ziarenka piachu mogą się dostać pomiędzy liście i zostają w nich do końca. Dlatego aby ułatwić sobie pracę, przekrój por wzdłuż na dwie części.  Rozdzielaj liście pojedynczo i płucz pod zimną bieżącą wodą, odkładaj na ręcznik aby obeschły.

Do jogurtu dodaj pozostałe składniki sosu, dokładnie wymieszaj i odstaw na bok.  Przed dodaniem spróbuj sos,  czy aby nie trzeba go czymś doprawić. To jest surówka z pora i jogurtu, jeżeli chcesz zrobić surówkę z majonezem lub z olejem wystarczy, że tylko zamienisz główny składnik.

 

 

najlepsza surówka z pora

najlepsza surówka z pora

 

 

Każdy liść przetrzyj ręcznikiem papierowym aby był suchy,  pokrój w 2 – 3 mm półkrążki.

Marchewkę zetrzyj na tarce na grubych oczkach, tak samo jabłko. Jabłko może być ze skórką lub bez skórki.  Skrop jabłko sokiem z cytryny aby nie ściemniało.

Wymieszaj por, marchewkę i jabłko, polej całość sosem i ponownie wymieszaj. Odstaw na kilkanaście minut aby nabrała smaku.  Przed podaniem spróbuj surówkę czy aby nie trzeba jej jeszcze doprawić.

Moje proporcje przypraw są bardzo zachowawcze, sama bardzo mało słodzę i używam soli tyle co nic, dlatego proszę zawsze próbować.

Polecam także inne surówki jakie możesz znaleźć na moim Blogu: surówka z cukinii , surówka z kapusty ze śmietanąsurówka z białej i czerwonej kapusty .

Smacznego 😊

 

 

jak zrobić surówkę z marchewki i pora

jak zrobić surówkę z marchewki i pora

 

 

Wyżej napisałam o niskim poziomie kalorii jaki posiada por i to, że preferują surówkę z pora bez majonezu. To jednak nie znaczy, że potępiam tą z majonezem, taką też chętnie zjadam. Jednak wiosną i latem staram się jadać ze świeżymi warzywami surówki z olejem lub jogurtem.

Klasyczna surówka z pora i marchewki sprawdzi się nie tylko jako surówka obiadowa na co dzień czy od święta. Taką surówkę można także śmiało podać do dań z grilla.  Surówka z pora z olejem idealnie pasuje do ryby tej smażonej jak i z grilla czy piekarnika.

Co jeszcze dodać do surówki z pora? Na pewno sprawdzi się ogórek, tak ten zielony jak i korniszon czy kiszony. Por i rzodkiewka też tworzą niezły tandem, choć bardziej pikantny. Jeżeli chcesz to połączenie złagodzić dodaj więcej jabłka lub cukru do sosu.

Z innych surówek zobacz także: surówka kopenhaska, colesław z młodej kapusty czy sałata z ogórkiem w sosie chrzanowym. Do miłego 👋

 

jak zrobić surówkę z marchewki i pora

jak zrobić surówkę z marchewki i pora

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz