Sałatka Przekąski

Sałata ze skwarkami i octem

9 października 2022
Sałata ze skwarkami i octem

Parzona sałata ze skwarkami

Dzisiaj coś szybkiego i prostego, sałata ze skwarkami i octem, czyli śląska sałata ze szpyrkami. Tradycyjny przepis na sałatę z octem i skwarkami do obiadu lub jako samodzielne danie. Przepis na słodko kwaśną  sałatę parzoną jest stary, jednak doskonale się odnalazł w nowych czasach. Zielona sałata na ciepło podawana z octem to Kuchnia Śląska. Stare zakurzone archiwa mówią, że po długiej zimie, gdy nadeszła wiosna bardzo chętnie jadano nowalijki. A sałata należała do tych najpopularniejszych i najtańszych. Jak zrobić sałatę z octem i skwarkami?

Sałata  parzona z boczkiem

Taką parzoną sałatę ze skwarkami podawano dawniej z chlebem. To była wersja na bogato, bez znaczenia czy skwarki były z boczku, słoniny czy sadła. Biedny jej wariant to smalec przesmażony z cebulą lub sam gorący tłuszcz.  Jeżeli sałata była podawana do obiadu, najczęściej była tylko z octem i tłuszczem, jeżeli miała skwarki to już w wersji symbolicznej. Dziś można spotkać przepisy na sałatę ze skwarkami i śmietaną, niestety dawniej śmietany nie dodawano to tej potrawy, ponieważ była zbyt droga, a tak przygotowana sałata królowała w biednych domach. Jak zrobić do obiadu sałatę z octem, cukrem i skwarkami, czyli sałatę parzoną po śląsku ?

Zapraszam 🙂

 

 

Sałata ze skwarkami i octem

Sałata ze skwarkami i octem

 

 

 

Sałata ze skwarkami i octem przepis

sałata masłowa 1 duża sztuka

boczek  lub słonina około 200 g

Zalewa octowa do sałaty zielonej 

ocet 10 % 2 łyżki

cukier 2 łyżki

woda przegotowana gorąca 4 – 5 łyżek

sól do smaku

 

 

Sałata ze skwarkami i octem

Sałata ze skwarkami i octem

 

 

 

Sałata ze skwarkami i octem do obiadu jak zrobić

Sałatę umyj, porwij liście na mniejsze kawałki i ułóż na sicie. Pamiętaj, że sałata nie może czekać, musi być podana zaraz po przygotowaniu. Jeżeli nie masz sałaty masłowej, możesz użyć innej, np. świetnie się sprawdzi sałata lodowa, która tak szybko nie zmięknie i zachowa lekką chrupkość.

Boczek  może też być wędzona słonina, podgardle lub zwykła biała słonina. Pokrój w kostkę i wytop z nich tłuszcz, aby powstały chrupiące skwarki.

Zalewa octowa do sałaty też powinna być gorąca. I teraz najważniejsze proporcje, stare źródła podają, że dawało się tyle octu co i wody. Uwierz na słowo, to nie jest zjadliwe, trzeba wyjątkowo lubić ocet. Dlatego dodaj do wody tyle soli, octu i cukru ile Ci pasuje, nie zdawaj się na cudze smaki, nawet jak są one historyczne.  Wymieszaj aż się połączą.

Gorącą wodą przelej sałatę na sicie, strząśnij nadmiar wody, włóż sałatę do miski. Polej gorącym tłuszczem ze skwarkami,  następnie zalewą z octu i wody, wymieszaj i możesz podawać.

Oczywiście, jeżeli tego tłuszczu będzie bardzo dużo nie wlewaj wszystkiego. I tak się robi śląską sałatę ze szpyrkami.

Tak jak donoszą stare źródła jeżeli sałata ma być dodatkiem do obiadu, dań mięsnych, tego boczku czy słoniny może być mniej.

Jeżeli nie lubisz octu, możesz go zastąpić cytryną, jeżeli chcesz wzbogacić smak śmietaną, też możesz sobie dodać, nikt Ci tego nie zabroni.

Należy tylko pamiętać, że sałata parzona ze skwarkami i octem w oryginale wyglądała jak w przepisie.

Inne sałatki i surówki obiadowe jakie mogę polecić to: surówka z marchew z jabłkiem, surówka z białej rzodkwi czy też niezawodna surówka jak od Chińczyka.

Jeżeli chcesz poznać więcej śląskich smaków odnajdziesz je TU

Smacznego 😊

 

 

Sałata ze skwarkami i octem

Sałata ze skwarkami i octem

 

 

 

Sałata parzona z boczkiem w jednych regionach jest bardziej popularna w innych mniej. Na Śląsku w niektórych domach z powodzeniem wyparła sałatę ze śmietaną.

Sałata z octem i cukrem bez śmietany czy ze śmietaną jest bardziej popularna, choć osobiście za nią nie przepadam.  U mnie w domu zawsze jadano sałatę ze śmietaną, część domowników lubią gdy sałata zmiękła w soli, ja wolałam sałatę chrupiącą i tak mam do dziś. Niestety  zielona sałata ze skwarkami nie jest sałatą chrupiąca.

Zalewa do sałaty masłowej może być ostrzejsza, może być bardziej łagodna. Zrób sobie trochę więcej zalewy, jeżeli dodasz część, wymieszasz i uznasz, że sałata jest mało doprawiona, zawsze możesz wzmocnić smak.

Z czym podawać sałatę ze skwarkami i octem na ciepło? Na pewno sprawdzą się wszystkie pieczone ziemniaki w piekarniku, szaszłyki ziemniaczane czy też talarki z patelni.  Do miłego 👋

 

Sałata ze skwarkami i octem

Sałata ze skwarkami i octem

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz