Dania obiadowe Bez mięsa Grzyby Kluski

Prażucha ziemniaczana z sosem pieczarkowym

9 marca 2021
Prażucha ziemniaczana

 

    Prażucha ziemniaczana to łatwa potrawa kuchni regionalnej. Prosty przepis na klasyczny obiad, kluski z sosem czyli  prażucha ziemniaczana tym razem z sosem pieczarkowym. Prażucha ziemniaczana jak zrobić? Bardzo łatwa potrawa kuchni regionalnej z ziemniaków i mąki idealnie komponuje się ze skwarkami. Do prażuchy ( inaczej fuszer, prażuchy, kluchy połom bite) doskonale pasuje także sos mięsny, sos grzybowy, podsmażona na tłuszczu cebula. Dodatki do prażuchy zależą od regionu w jakim jest podawana. W jednym podaje się prażuchę z zsiadłym mlekiem, kefirem, maślanką lub kiszoną kapustą. Kwaśna zupa jak kapuśniak, ogórkowa, zalewajka, kwaśnica i prażucha to także doskonałe połączenie. W moim rodzinnym domu podawało się prażuchę, a raczej prażuchy z zalewajką i skwarkami. Osobiście wolę prażuchę ze skwarkami ( koniecznie ze słoniny) i  zupą ogórkową. 

 

 Prażucha ziemniaczana

Dziś polecam prażuchę ziemniaczaną z sosem grzybowym. Prażucha ziemniaczana to bardzo prosta, a zarazem postna potrawa z dwóch składników ziemniaki i mąka. I tu znów nad prażuchą pochyla się region, w każdym zazwyczaj używa się innej mąki. Przygotowywano i nadal przygotowuje prażuchy z mąki pszennej, mąki żytniej, pełnoziarnistej a także ziemniaczanej lub mieszanek mąk. Osobiście najbardziej lubię prażuchę z mąką ziemniaczaną. Może dlatego, że lubię klasyczne kluski śląskie, a to taki sam zestaw  składników. Gdy ktoś nie wie co to prażucha vel prażuchy, śmieję się, że to takie kluski śląskie dla leniwych. 😊 Dla wszelkich oponentów w temacie klusek śląskich, kluski śląskie w moim wykonaniu to tylko ziemniaki i mąka ziemniaczana, bez jajka. Takie robię i takie uważam za najlepszą wersję. Więcej na temat klusek śląskich jak zrobić i przepis  ===> TU

 

Prażucha ziemniaczana jaka mąka najlepsza do gotowania ? 

Moja prażucha to zawsze mąka ziemniaczana. Prażuchy są gładkie i lśniące i takie najbardziej mi smakują. Takie kluski ziemniaczane ( prażucha) smakują tak samo jak kluski śląskie tylko są mniej pracochłonne. Prażuchy z mąką pszenną wychodzą matowe i smakiem przypominają kopytka, to już całkiem inny smak prażuchy. Na temat mąki razowej i mąki żytniej w prażuchach się nie wypowiadam bo to nie moje smaki. 

 

Prażucha ziemniaczana z czym podawać?

Prażuchy przepis Babci to te najbardziej poszukiwane bo sentymentalne. Czy tylko potrafimy odtworzyć smak prażuchów jak u Babci? Raczej nie. Nie wiemy czy Babcia robiła prażuchy z mąki pszennej, mąki ziemniaczanej, czy też z mąki żytniej.  Jedno co możemy odtworzyć to z czym podawano prażuchy? A można  podawać ze skwarkami ze słoniny lub boczku. W serwowaniu prażuchów sprawdzi się także podsmażana cebula ( złota cebulka) , sosy i wspomniana już kiszona kapusta. 

Prażucha ziemniaczana klasyczny przepis

 Prażucha, jak wspomniałam to dwa składniki mąka i ziemniaki. W tych wszystkich przepisach nie można zapomnieć o prażuchach odsmażanych. Najlepsze są zimne pokrojone w niewielkie kawałki podsmażane na tłuszczu ze skwarkami. 

 

 

Prażucha ziemniaczana

 

 

 

Prażucha ziemniaczana przepis 

ziemniaki 1 kg

mąka ziemniaczana 100 g

sól 1 płaska łyżeczka

woda 

Sos pieczarkowy przepis  ===> TU

. 

Prażucha ziemniaczana jak zrobić?

Obrane ziemniaki pokrój w grubą kostkę, to skróci czas gotowania.  

I teraz są dwie szkoły jak ugotować prażuchę. Pierwsza to zalej wodą ( zimną gorącą jaką chcesz) około 1 cm ponad ziemniaki i gdy zaczną się gotować dodaj sól. Gotuj aż będą lekko rozgotowane. Odcedź ziemniaki z 3/4 wody ( odcedzonej wody nie wylewaj). Ugotowane ziemniaki i wodę jaka pozostała w garnku rozgnieć tłuczkiem na jednolitą masę. Postaw garnek z masą na niewielkim  ogniu, rozsyp po powierzchni mąkę, przykryj pokrywką. Po około 2 – 3 minutach takiego zaparzania, zestaw ziemniaki z palnika i wyrób tłuczkiem mąkę z masą ziemniaczaną na jednolitą masę. Jeśli trudno się wyrabia, mąka nie chce się wchłonąć dodać odrobinę odlanej wody z gotowania ziemniaków.

I drugi ( mój ulubiony) przepis na gotowanie prażuchy. Pokrojone ziemniaki wrzuć na gotującą się wodę. Wody powinno być około 1 cm mniej niż wysokość ziemniaków. Dodaj sól i przykryj garnek. Jeśli lubisz potrawy mniej słone prażucha z taką ilością soli może wyjść dość słona, ponieważ woda z gotowania zostaje cała w potrawie. Dlatego lepiej dodać soli trochę mniej. W trakcie gotowania zamieszaj ziemniaki 2 – 3 razy, aby równomiernie się ugotowały. Gdy ziemniaki są al dente zdejmij pokrywkę i dogotuj bez, aż się zaczną lekko rozpadać. Rozgnieć ziemniaki z wodą na jednolitą masę, posyp mąką ziemniaczaną i wyrabiaj tłuczkiem do ziemniaków aż masa będzie jednolita i błyszcząca. 

Jeśli masa na prażuchę jest zbyt rzadka dodaj odrobinę mąki. W przeciwnym razie, łyżkę lub dwie ciepłej wody. 

. 

Tak przygotowaną prażuchę możemy podawać, jest gotowa. Łyżką odcinamy porcje ciasta i układamy na talerzu. Doskonale do kształtowania prażuchy nadaje się łyżka do lodów. Podajemy z przygotowanym sosem lub innym dodatkiem. 

Inne pomysły na kluski: 

– fuszer klucha ziemniaczana,

– kluski ruskie

Smacznego 😊 

 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz