Kluski

Kluski ziemniaczane bieda jadło

11 lutego 2022
Kluski ziemniaczane z gotowanych ziemniaków

Kluski ziemniaczane z gotowanych ziemniaków

Znakomity przepis na niezwykle smaczne kluski z gotowanych ziemniaków bez jajka i bez mąki ziemniaczanej. Aby zrobić kluski ziemniaczane bieda jadło, potrzebujesz tylko dwóch prostych składników. Ziemniaki i mąka pszenna to cały skład, a i przygotowanie jest bardzo szybkie. Nie ma długiego mozolnego gotowania, ani formowania klusek. Kluski z gotowanych ziemniaków przygotowywano przez cały rok, tak w poście skromnie bez skwarków, jak i w karnawale bogato okraszone słoniną lub boczkiem.

 

Takie kluski z gotowanych ziemniaków jada się do dziś lub jadało kiedyś niemal w każdym domu. Kluski choć podobne do ziemniaczanej prażuchy  czy fuszera to nie tylko różnią się smakiem, ale i dodatkiem mąki. Prażucha jest przygotowywana z mąką ziemniaczaną, bieda jadło z mąką pszenną.

 

Kluski ziemniaczane z gotowanych ziemniaków mają wiele nazw, każdy region miał lub nadal ma swoją nazwę i swój rodzaj mąki jaki dodawano do klusek.  Od zwykłej mąki pszennej, po żytnią, gryczaną  czy ziemniaczaną. I to właśnie rodzaj mąki dodany do klusek sprawiał ich inny niepowtarzalny smak i inną nazwę. Dziś granice między tymi smakami się zatarły,  nazwy się wymieszały, a ludzie czasem gotowi się bić o nazwę klusek na których wyrośli.

To jest śmieszne, że zwykłe kluski ziemniaczane mogą wywołać tyle skrajnych emocji, ale tak jest. Od nostalgii, rozrzewnienia po złość, wrogość i bunt, a czasem i agresję. Przecież mama, babcia gotowały kluski więc wiem lepiej. 😧 Tak, tylko przed mamą i babcią był jeszcze kawał historii gdzie kluski ziemniaczane miały swój początek.  Kluski ziemniaczane z gotowanych ziemniaków – bieda jadło.

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

Kluski ziemniaczane z gotowanych ziemniaków

Kluski ziemniaczane z gotowanych ziemniaków

Kluski ziemniaczane z gotowanych ziemniaków

przepis

ziemniaki 1 kg

mąka pszenna uniwersalna 100 g

kawałek boczku lub słoniny

 

 

 

Kluski ziemniaczane z gotowanych ziemniaków

Kluski ziemniaczane z gotowanych ziemniaków

Kluski ziemniaczane z gotowanych ziemniaków jak zrobić

 

Obrane ziemniaki pokrój w kostkę i ugotuj  al dente w lekko osolonej wodzie.  Czym drobniejsza kostka tym szybciej Ci się ugotują.

 

Odlej z ziemniaków połowę wody, na wierzchu rozsyp mąkę, przykryj pokrywką i bardzo wolno gotuj około 10 minut. W tym czasie mąka straci swoją surowość, a ziemniaki się dogotują.

 

Zdejmij garnek z ognia i przy pomocy tłuczka do ziemniaków wyrabiaj aż mąka całkowicie będzie niewidoczna.  Na patelni wysmaż skwarki z boczku lub słoniny, jeżeli lubisz możesz dodać pokrojoną cebulę. Albo zrobić danie bezmięsne i podać z cebulą zrumienioną na maśle lub oleju.

 

Weź łyżkę, maczaj ją w tłuszczu na patelni, odcinaj porcje klusek, dociskając łyżkę do krawędzi garnka zbieraj nadmiar masy. Możesz jeszcze inaczej, przy pomocy dwóch łyżek ( też moczonych w tłuszczu) formuj kluseczki jak łezki, przekładając z łyżki na łyżkę.

Komu nie chce się bawić w takie formowanie, może łyżką nakładać kluski wprost na talerz. Podajemy ze skwarkami, szklanką kefiru lub maślanki.  Aby kluski nie były zbyt tłuste, możesz już nie polewać tłuszczem tylko posypać skwarkami.  Z czym jeszcze podać ziemniaczane kluski łyżką kładzione? O tym w dalszej części.

 

 

Wejdź na Bloga i zobacz: kluski leniwe w 15 minut, ruskie kluski z rękawa i prażucha ziemniaczana.

 

 

 

Smacznego 😊

 

Kluski ziemniaczane z gotowanych ziemniaków

 

 

 

Ziemniaczane kluski z gotowanych ziemniaków to taki starszy kuzyn klusek śląskich i biedniejsza i brzydsza  wersja kopytek. Dlaczego biedniejsza i brzydsza? Ano kopytka są ładne kształtne i mają w swoim składzie jajko, a to dawniej był produkt bardzo cenny i często wymieniany na inne produkty. Dlatego bieda jadło były kluskami bardzo, bardzo skromnymi.

 

Z czym poza skwarkami można jeszcze podać kluski z gotowanych ziemniaków? Jak każde kluski z ziemniaków z sosem mięsnym, z sosem grzybowym. Są tacy którzy podają je z kiszoną kapustą zasmażana z boczkiem.  To wersje wytrawne, można także podać na słodko, z owocami, twarogiem i cukrem, ze śmietaną  lub tylko posypane cukrem.

 

Jednak moim największym zaskoczeniem była pewna impreza gdzie  serwowano różne potrawy. A jako danie główne popisowe były bieda kluski z karkówką duszoną w kiszonej kapuście. Znakomite połączenie prostych klusek ziemniaczanych z wytworną karkówką. 😉

Na takich imprezach gdzie popularyzuje się dania regionalne, można spotkać wiele przysmaków  na które przepisy zostały odgrzebane ze starych archiwów.   Innym źródłem są niezastąpione Panie z Kół Gospodyń, skarbnica wiedzy i dobrej rady. Do miłego 👋

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz