Ciasta

Ciasto bajaderka

29 grudnia 2022
Ciasto bajaderka

Ciasto bajaderka na herbatnikach

Co można zrobić z nieudanego ciasta? Ciasto warstwowe bajaderka na herbatnikach.  Jak zrobić ciasto bajaderki? Bajaderka prosty przepis na ciasto bez pieczenia z wykorzystaniem resztek ciast, ciastek i bakalii. Takie stare ciasto na nowo, do tego to tanie ciasto wręcz oszczędne, gaz i elektryczność praktycznie niepotrzebna, a jeśli to w niewielkiej ilości. Na Blogu znajdziesz wiele tanich ciast, jak i tych droższych.

Bajadera może to być mniejsze lub większe ciasto, albo całkiem duże. Najczęściej jednak można spotkać małe okrągłe ciasteczka bajaderki , kartofelkami lub kulami rumowymi.  Bajaderka to wiele wariantów ciasta, w którym głównym składnikiem są pokruszone ciastka i różne okrawki, ścinki ciast i ciasteczek. Bajaderka z bakaliami pachnąca rumem i czekoladą. Ciasto bajaderka, to ciasto gospodarnej Pani domu. Jak zrobić cisto bajaderki?  Podaruj sobie odrobinę starszej słodyczy w nowej odsłonie.

Bajaderka prosty przepis

Co zrobić ze starych ciastek i ciast? Małe bajaderki lub duże ciasto bajaderka. Przepis na bajaderkę z resztek  ciastek, z alkoholem lub bez. Domowa bajaderka nie ma sobie równych, sklepowe są dobre, ale nigdy nie mamy pewności co się w takim cieście z resztek znajduje. Dawniej znajoma mawiała, że bajaderka to to co spadnie na podłogę w cukierni, ile w tym prawdy nie wiem. Jedno wiem na pewno, takie teksty ani kiedyś, ani dziś nie zniechęcają mnie aby kupić sobie czasem bajaderkę w cukierni. Bajaderka przepis bez pieczenia jak zrobić? Jaki alkohol do bajaderki?

 

Zapraszam na przepis 🙂

 

 

Ciasto bajaderka

Ciasto bajaderka

 

 

Ciasto bajaderka przepis

galaretka malinowa lub truskawkowa

owoce świeże lub mrożone 1,5 szklanki

pokruszone ciastka 2 szklanki

kakao 2 łyżki

mleko około 120 ml

rum 2 łyżki lub kilka kropli oleju  rumowego

bakalie mieszane 0,5 szklanki

herbatniki 200 g

śmietanka 30 – 3 6 %  200 ml

mleko w proszku 2 łyżki

żelatyna 1 płaska łyżka

woda 50 ml

 

 

Ciasto bajaderka

Ciasto bajaderka

 

 

 

 

Ciasto bajaderka na herbatnikach z galaretką 

Szklanka standard 250 ml.

Formę 22 x 12 cm lub zbliżonych wymiarów wyłóż folią spożywczą.

Bakalie jeżeli są grubsze drobno posiekaj.

Galaretkę rozpuść w 400 ml gorącej wody i pozostaw do  przestudzenia.  Wody powinno być mniej niż zaleca producent.  Dobrze jest galaretkę rozpuścić w połowie gorącej wody, a  później dodać resztę już przestudzonej ( przegotowanej) wody, to skróci czas tężenia.

Do połowy chłodnej galaretki dodaj połowę owoców wymieszaj i wylej na spód formy, wstaw do lodówki aby szybciej związała.  Gdy galaretka z owocami zacznie tężeć ułóż na niej całe herbatniki.

Pokruszone ciastka zmiksuj na proszek, dodaj kakao, mleko rum lub olejek rumowy i dokładnie wymieszaj. Masa ma być plastyczna, ale nie rzadka, konsystencją ma przypominać plastelinę. Na koniec dodaj bakalie. Jeżeli chcesz bakalie możesz pominąć.

Wyłóż masę na herbatniki i wyrównaj, przykryj warstwą herbatników lekko dociśnij.

Na ciastka wyłóż resztę galaretki z owocami. Jeżeli galaretka stężała lekko ją podgrzej i dopiero połącz z owocami. Ostatnią warstwę przykryj herbatnikami i wstaw ciasto do lodówki, najlepiej na noc.

Formę z ciastem przykryj deską, obróć aby ciasto się wysunęło.  Ostrożnie zdejmij folię.

Żelatynę namocz w zimnej wodzie, gdy napęcznieje podgrzej i wymieszaj aż się rozpuści. Jeżeli Twoje ciasto będzie zjedzone w tym samym dniu, albo nie będzie narażone na  wysoką temperaturę, żelatynę możesz pominąć.

Słodką śmietankę ubij na sztywno, pod koniec dodaj mleko w proszku masa nie będzie podchodzić wodą. Jeżeli dodajesz żelatynę wlej chłodną cienkim strumieniem do ubitej śmietanki, wymieszaj. Wyłóż na wierzch ciasta w ten lub inny sposób. Możesz również pominąć śmietanę, a ciasto polać polewą czekoladową.

Jeżeli masz resztki kruchego ciasta, keksu, babki czy biszkoptu a nawet drożdżówki możesz ich użyć zamiast ciastek. I z nich zrobić masę.

 

Wejdź na Bloga i zobacz:  krem sułtański na biszkoptach bez pieczenia, ciasto mokka, krem z mascarpone do tortu.

 

Smacznego 😊

 

 

Ciasto bajaderka

Ciasto bajaderka

 

 

 

Jaki alkohol do bajadeki?  Rum  lub czysta wódka i olejek rumowy. Kto chce bez alkoholu niech pozostanie przy samym olejku.

Co to znaczy bajadera i skąd pochodzi ? Bajadera to po pierwsze hinduska tancerka, to także tytuł operetki. Ciasto bajadera podobno powstało na początku XX wieku w Polsce. Dawniej nawet okruszki z ciast były sprzedawane w piekarniach czy cukierniach i były w poszanowaniu nie tak jak dziś. Dwaj bracia postanowili ich nie sprzedawać za grosze tylko ponownie wykorzystać. Okruszki mieszano z kremem i wykładano na upieczony placek, to była bajaderka na kruchym spodzie. Ciasto zaistniało na rynku razem z premierą operetki Bajadera i podobno stąd jej nazwa.

Jak było naprawdę z bajaderką? Nie wiadomo, ważne że przepis przetrwał do dziś i można zjeść małe bajaderki i dużą bajaderę. Bajaderki z rumem i bez, bajaderkę z galaretką lub innymi dodatkami. W Polsce i u naszych wschodnich sąsiadów jest znana w takiej formie. W innych krajach bajaderka mówią na ciasto z manną na herbatnikach, które u nas nazywa się stefanka lub mannik. Co kraj to obyczaj. Do miłego 👋

 

 

 

Ciasto bajaderka

Ciasto bajaderka

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz