Ciasta

Ciasto sypane z budyniem na herbatnikach

3 marca 2021
Ciasto sypane z budyniem na herbatnikach

 

Ciasto sypane z budyniem bez pieczenia  

        Szybkie ciasto sypane z budyniem na herbatnikach – bez pieczenia. Co zrobić z pokruszonych ciastek? Twardych suchych herbatników lub miękkich wilgotnych biszkoptów. Łatwe i szybkie wykonanie, idealny przepis dla zapracowanych. Herbatniki i krem budyniowy, to zestaw dla lubiących szybkie i proste ciasta. Herbatnikowiec, budyniowiec? Nieważne, ważne że to ciasto bez pieczenia. Jeśli zadajesz sobie pytanie: co zrobić z ciastek; co zrobić z pokruszonych ciastek i co zrobić z suchych ciastek? Mam nadzieję, że moje ciasto sypane na herbatnikach bez pieczenia  na to zaradzi. Jeżeli szukasz pomysłu na ciasto bez pieczenia, ciasto z kremem budyniowym, ciasto na herbatnikach. Ten przepis jest takim 3 w 1. 

Ciasto sypane z budyniem z pokruszonych ciastek 

Najpopularniejsze ciasto sypane to szarlotka. Ciasto warstwowe sypane, z kaszą manną i jabłkami. Bardzo łatwe w wykonaniu ciasto sypane z owcami, które można dowolnie zmieniać. I póki co to szarlotka sypana jest najbardziej popularnym ciastem sypanym pieczonym. W 2020 roku postanowiłam iść o krok dalej z ciastem sypanym i zrobiłam sernik sypany. I to się okazał strzał w 10! To ciasto sypane wyszło znakomite, z czego jestem dumna. A mój sernik sypany stał się bardzo popularny i wciąż chętnie pieczony. Było też ciasto sypane ze śliwkami i ciasto sypane z jabłkami. Jak zrobić ciasto sypane z budyniem? 

 

Zapraszam na przepis! 🙂

Ciasto sypane z budyniem na herbatnikach

Ciasto sypane z budyniem na herbatnikach

Ciasto sypane z pokruszonych ciastek

ciastka 250 g 

mleko 5 łyżek

Krem budyniowy 

mleko 0,5 l

duży jasny budyń z cukrem

masło 200 g

Oraz:

forma 20 x 20 cm

folia spożywcza 

 

 

Ciasto sypane z budyniem jak zrobić

Blaszkę wyłóż  folią spożywczą z naddatkiem, tak aby później można było zawinąć szczelnie ciasto.

Miałam 230 g jasnych ciastek ( herbatniki, wafelki, kubki, rurki waflowe, biszkopty, kilka krakersów), a pozostałe to ciemne ciastka z których zrobiłam dekorację na wierzchu. W sumie ciastek było 250 g. Możesz użyć samych jasnych lub mieszanych i razem rozkruszyć. 

Ciastka miksuj na drobno, możesz także zetrzeć na tarce, lub włożyć do woreczka i rozgnieść wałkiem. 

Na spód blaszki wyłożonej folią rozlej mleko i rozprowadź po całej powierzchni. A następnie równomiernie  rozsyp 1/3 pokruszonych ciastek. Wyrównaj i lekko uklep łyżką. 

 

 

 

Ugotuj duży budyń ( na 0,75 l) w  0,5 l mleka tak jak się gotuje tradycyjny budyń. Na koniec dodaj pokrojone w drobną kostkę masło, mieszaj aż się rozpuści. Pamiętaj aby masy nie mieszać zbyt długo,  przeciągnięta może zacząć podchodzić wodą.

Połowę gorącej masy wyłóż na ciastka. Należy rozkładać masę małymi kleksami po całej powierzchni, a później delikatnie wyrównać. Wydaje się trudne bo  spód jest ”ruchomy” ale to tylko pozory, wystarczy odrobina cierpliwości. 

 

 

 

Na gorącą masę rozsyp drugą warstwę ciastek i znów masa budyniowa. Na wierzchu rozprowadź resztkę ciastek. Jak wcześniej wspomniałam, miałam trochę ciemnych ciastek i wykorzystałam je do dekoracji wierzchu.

Gorące ciasto szczelnie zawiń w folię, lekko dociśnij ( ręką) od góry, odstaw do ostygnięcia. Gdy ciasto bez pieczenia ostygnie, wstaw do lodówki aby masa stężała. Gorąca masa budyniowa i szczelne zawinięcie ciasta spowoduje rozmoknięcie ciastek. 

 

Ciasto sypane z budyniem na herbatnikach

Ciasto sypane z budyniem na herbatnikach

 

 

Ciasto trochę się obsypuje, ale jest tak pyszne, tak proste  w wykonaniu, że ten niewielki defekt jest bez znaczenia. 

 

 

 

Polecam także: sernik na zimno, ciasto z jogurtów gotowanych

  

Ciasto bez pieczenia przepisy 

Ciasto bez pieczenia to idealny szybki deser. Można zrobić ciasto warstwowe bez piecznie, to bardziej wymagające słodkości jak np. 3 – BIT. Te proste ciasta bez pieczenia to zazwyczaj dwie warstwy ciastek przełożone masą. Masą budyniową, kremem karpatkowym, masą z serkiem mascarpone. Kiedyś bardzo popularne ciasto bez pieczenia to ciasto z kaszą manną, tzw. stefanka – szybkie ciasto bez pieczenia. Herbatniki przekładało się gorącą masą z kaszy manny i mleka.  Aby zrobić ciasto bez pieczenia możemy użyć herbatników, biszkoptów, krakersów a także miks ciastek.

Co zrobić z ciastkami?

Nie zastanawiaj się więcej co rozbić z pokruszonymi ciastkami? Co zrobić ze suchych ciastek? Co zrobić z biszkoptów? Uruchom wyobraźnię i zrób pyszne ciasto bez pieczenia. 

Smacznego 😊

Ciasto sypane na herbatnikach - bez pieczenia

Ciasto sypane z budyniem na herbatnikach

 

Ciasto sypane z herbatników

Ciasto bez pieczenia to ciasta gwarant, że nie będzie zakalca. To przepis na ciasto które zawsze się uda. Zazwyczaj ktoś szuka: szybkie ciasto bez pieczenia, łatwe ciasto bez miksera lub ciasto bez jajek. Ciasto sypane na herbatnikach jest i bez pieczenia, bez jajek i bez miksera też da się radę je zrobić. Ciasto idealne? Nie, tylko ciasto które zawsze się uda. Interesuje Cię przepis na ciasto bez pieczenia ; ciasto na ciastka, ciasto z masą budyniową? 

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz