Ciasta Polecane

Stare przepisy naszych Babć

12 marca 2024
Stare przepisy naszych Babć

Przepisy ze starych zeszytów 

Wejdź i zobacz jak zrobić pyszne, proste ciasta ze starych przepisów. Stare przepisy naszych Babć to niedościgniony wzorzec smaku i beztroski. I ja i Ty mimo dorosłości lubimy wracać do dzieciństwa aby choć przez chwilę poczuć ten smak prostego ciasta Babci, Mamy czy też kogoś innego. Osoby którą mimo upływu lat wspominamy ciepło i z nostalgią.

Stare przepisy na ciasta 

W czym tkwi tajemnica starych przepisów na ciasta? Odpowiedź jest bardzo proste, w sposobie wykonania. Te ciasta z dawnych lat są proste, łatwe bez wymyślnych składników, nic trudnego. Bez miksera, wystarczyła drewniana pałka lub trzepaczka sprężynka. Na wielu z nich My sami rozpoczynaliśmy przygodę z kuchnią czy wypiekami. Dlatego zapraszam na małą podróż do przeszłości. 🙂

 

Stare przepisy naszych Babć

Stare przepisy naszych Babć

 

Przepisy naszych Babć 

Ciężko zacząć,  jest tych ciast wiele i trudno wybrać kilka najtrafniejszych przepisów.  Przypomniała mi się sytuacja sprzed kilku lat, gdy przyszła do mnie młoda osóbka i zapytała: A co wy jedliście w latach 80,  wiedzieliście jak smakuje ciasto, cukierki w ogóle jak smakuje cukier? Podobno w sklepach był tylko ocet.

Nie wiedziałam, śmiać się czy płakać? Fakt, czasy nie były przepełnione obfitością, ale też nie głodowaliśmy. Śmiem powiedzieć, że nasze kubki smakowe były bardziej rozbudowane niż teraz, z racji na mniej przetworzoną żywność.  Nie zasmuciło mnie wspomnienie pustych półek w sklepach, ale  ta młoda osoba, której wyobraźnia gdzieś się zawiesiła, albo zapodziała. Nie wspomnę o jakiejś elementarnej wiedzy.😉

Ok, nie będziemy tu analizować młodzieży i ich edukacji, wracamy do starych przepisów. Takich gdzie się wykorzystywało to co akurat było.  A co było nie mogło się zmarnować.

Proste ciasta naszych Babć 

Stefanka inni mówią mannik. Ciasto na herbatnikach przekładane zimną lub gorącą masą z kaszy manny i masła lub margaryny.

 

Stefanka na herbatnikach bez pieczenia przepisy ze starych zeszytów

przepisy ze starych zeszytów

 

 

Piernik lub ciasto korzenne jak kto woli, prostota pomieszana z wykwintnością, na miarę tamtych czasów.

 

Ciasto z przepisu Babci piernik

Ciasto z przepisu Babci piernik

 

Drożdżówka z kruszonkę, ciasto na każdą porę roku. Latem ze śliwkami, truskawkami, rabarbarem, zimną z samą kruszonką lub owocami z kompotu.

 

Drożdżówka z kruszonką i śliwkami

Ciasto z przepisu Babci

 

Wiewiórka ciasto z orzechami i jabłkami taki obowiązkowy wypiek końca lata i jesieni. Niektórzy mówili placek amerykański, jak zwał tak zwał, było i jest smaczne.

 

Stare przepisy naszych Babć

Stare przepisy naszych Babć

 

Babka na oleju  z oranżadą do dziś mam przed oczami obraz starej makutry i drewnianej pałki ubrudzonej ciastem. 😊

 

Babka na oleju z oranżadą

Babka na oleju z oranżadą

 

Była stefanka czas na Stefana ciasto orzechowe z prażoną tartą bułką na słodko.

 

Stefan ciasto z przepisu babci

Stefan ciasto z przepisu babci

 

A teraz coś z odzysku, czyli co zrobić z resztek ciastek, podstarzałego ciasta itp. Kiedyś nic nie miało prawa się zmarnować, dziś niestety śmietniki są pełne żywności. I to jest straszne!

Kasztanki domowe praliny z resztek pokruszonych ciastek. Łatwe, szybkie i tanie w wykonaniu, możesz zrobić z alkoholem lub bez.

 

Kasztanki domowe praliny

Kasztanki domowe praliny

 

Niezawodne oponki serowe, puszyste, mięciutkie idealne. Smażone nie tylko w karnawale, ale o każdej porze roku gdy tylko był nadmiar twarogu na który brakowało pomysłu.

 

Przepisy ze starych zeszytów

Przepisy ze starych zeszytów

 

Czerstwe ciasto drożdżowe, babka, keks  czy biszkopt co zrobić? W oryginale ciastka nazywają się lamingtony, Babcia takiej nazwy nie używała, mówiła że to paluszki, obtaczane były w siekanych orzechach lub wiórkach.   Jak wykorzystać czerstwe pieczywo? Wejdź i zobacz PRZEPIS.

 

Jak wykorzystać czerstwe ciasto drożdżowe

 

Bajaderki czyli przerabiamy  zakalec, suche ciasto, resztki ciastek na czekoladowe kule. W niektórych regionach mówi się, że to bomby rumowe lub tylko bombki.

 

Bajaderki z resztek ciasta

 

Bułkowiec czyli nasze polskie zero waste, wilgotne, ciężkie ciasto czekoladowe pieczone z czerstwych bułek.

 

Czekoladowe ciasto zero waste

Czekoladowe ciasto zero waste ciasto z przepisu babci

 

Można jeszcze długo wymieniać, to tylko kilka słodkich przepisów, a gdzie te słone?  😱 Na dziś może wystarczy, zostały jeszcze stare przepisy na pączki, faworki, kruche ciasteczka. I wciąż mam wrażenie, że jeszcze coś powinnam dorzucić, ale nie ma co zanudzać. Jeżeli chcesz wejdź w kategorię stary przepis, tam znajdziesz ich więcej i tych słodkich i wytrawnych. Pierwsze i ostatnie zdjęcie to murzynek gotowany.  Do miłego 👋

 

Stare przepisy naszych Babć

Stare przepisy naszych Babć

Stare przepisy naszych Babć

Stare przepisy naszych Babć

Zobacz również

Brak komentarzy

Zostaw komentarz